Arvo Pärt saab Prantsusmaa Auleegioni ordeni

Madis Filippov
, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Helilooja Arvo Pärt.
Helilooja Arvo Pärt. Foto: Peeter Langovits

Prantsuse kultuuriminister Frédéric Mitterrand annab kolmapäeval Arvo Pärdile üle Prantsusmaa kõrgeima riikliku autasu, Auleegioni ordeni rüütlikraadi.

«Samaväärselt, nagu on raske sõnadesse panna Arvo Pärdi loodud muusika ilu, on raske ka kokku võtta seda, kuivõrd rohkelt au ja kuulsust on ta Eestile toonud,» ütles kultuuriminister Rein Lang. «Väga paljud inimesed maailmas on saanud meie riigi olemasolust ja meie kultuurist teadlikuks just tänu Arvo Pärdi loomingule. Võime õigusega olla oma suure kaasmaalase üle uhked ja talle tänulikud.»

Auleegioni orden on Prantsuse presidendi poolt välja antav kõrgeim riiklik autasu, mille asutas aastal 1802 Napoleon I Bonaparte.

Eestist kuuluvad Auleegioni ordeni kavaleride hulka president Lennart Meri, president Toomas Hendrik Ilves, Euroopa Komisjoni volinik Siim Kallas, kirjanikud Jaan Kross ja Jaan Kaplinski, Tallinna Prantsuse Lütseumi direktor Lauri Leesi ning kunstiajaloolane Jüri Kuuskemaa.

Eesti Vabariigi Valitsuse poolt osaleb kolmapäevasel autasustamistseremoonial välisminister Urmas Paet. Autasustamistseremoonia toimub algusega kell 19.30 Prantsuse kultuuriministeeriumis.

Arvo Pärdi tunnustamine leiab aset samaaegselt Pariisis toimuva Eesti kultuurifestivaliga «Estonie tonique».

2. novembri õhtul esitab Eesti Filharmoonia Kammerkoor Paul Hillieri dirigeerimisel Oratoire du Louvre's kava Arvo Pärdi loominguga. 4. novembri õhtul loomekeskuses «104» toimuval kontserdil kannavad Prantsusmaa esiettekandes ette Pärdi teose «Aadama itk» Ensemble Orchestral de Paris ja Eesti Filharmoonia Kammerkoor Olari Eltsi dirigeerimisel.

Tagasi üles