Saada vihje

Ühendkuningriigis toimub Eesti elektroonilist muusikat tutvustav tuur

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Taavi Tulev.
Taavi Tulev. Foto: Evert Palmets

Novembri keskel tutvustavad Ühendkuningriigis oma loomingut väljapaistvad Eesti elektroonilise muusika heliloojad Hüpnosaurus, HAPE, DJ Ilmajaam ja Cubus Larvik. Ajavahemikus 15.–18. novembril on kavas 4 kontserti, mis toimuvad Londonis, Bradfordis, Glasgows ja Manchesteris.

Tuuri korraldaja Iti Tederi sõnul on projekti eesmärk edendada Eesti elektroonilise muusika nähtavust rahvusvahelisel areenil. Käesolev programm sai hoo sisse tänu Londoni plaadifirma ja üritustesarja Astral Industries rajaja Ario Farahani soovile Eestis nähtud artiste Inglismaal tutvustada. Viktor Vinogradov ehk DJ Ilmajaam on juba aastaid Walesis toimuva eliit-festival Freerotationi resident DJ. Electronic Communications tuuril toob DJ Ilmajaam esile Eesti alternatiivmuusika mitmekülgsuse mängides laia spektriga uusi ja vanemaid vinüülplaate.

Esmakordselt on Briti saartel võimalik näha Eesti elektroonilise muusikastiili eestvedaja Aivar Tõnso projekti nimega Hüpnosaurus, mis sündis vahetult pärast Eesti taasiseseisvumist. Koos Raul Saaremetsaga kujundati kohaliku alternatiivse tantsumuusika nägu kuni 90ndate keskpaigani. Hüpnosaurus on taas ellu ärganud, tuuril esitletakse värsket loomingut, kus kuuleb varajaste salvestuste motiive tänapäevasel moel. Arhiivmaterjalide avaldamine viis kodumaise plaadifirma Porridge Bulleti järgmiste edetabelite tippu: Boomkat, The Quietus, Norman Records. Uue EP annab välja taas Porridge Bullet.

Elektroonilise muusika helilooja, helikujundaja ja loodushelide salvestaja Taavi Tulev esitleb üksnes oma loomingut live-techno projektiga HAPE.  Taavi kasutab peamiselt analoogsüntesaatoreid, sekventsereid, heliefekte ja trummimasinat ning isiklikke helisalvestisi Eesti loodusest. HAPE iga esitus on kirev, kordumatu ja kaasahaarav ning viib kuulaja lausa transilaadsesse seisundisse.

Tuuri avakontsert toimub Londoni kaguosas asuvas trendikas plaadipoes/ööklubis Rye Wax. Üles astub ka eespool mainitud Ario, kes üheks õhtuks külalis-eestlaseks kehastub.

Teine kontsert leiab aset Leedsi lähedal Bradfordis, Fuse’is ning seda on võimalik ka otseülekandes jälgida. Lisaks Eesti muusikutele astuvad üles kohalikud artistid Dj %Username%, Lsd-licious ning Chrononautz, kelle loomingut on kõrgelt hinnanud nii Perc, Regis kui ka Bleaching Agent.

Glasgow ööklubis Stereos toimub Estonia Now festivali raames ka Electronic Communications showcase. Sündmus viiakse läbi koostöös Šoti techno üritustesarja Taikano eestvedaja AJAY C-ga. Lisaks eelpool nimetatud artistidele teeb kaasa ka ambient-duo Cubus Larvik (Hendrik Kaljujärv ja Karl Saks). Cubus Larvik esitleb albumit „Seisund ja Disain”, mis põhineb Karl Saksi koerograafia soololavastuse helimaterjalil. Karl Saks esineb ka tantsulavastusega Tramway’s.

Tuur lõpeb Manchesteris ajaloolise tähtsuse ja kultuurilise väärtusega elektroonilisele muusikale spetsialiseeruvas plaadipoes Eastern Bloc, mis avas usked aastal 1985 ning oli tol ajal üks väheseid poode Inglismaal, kust oli võimalik osta välismaal avaldatud tantsumuusikat.

Eesti muusikud viib Ühendkuningriikidesse Powerplant Eesti Kultuuriministeeriumi, Kultuurkapitali, EAÜ ning rahvusvaheliste sponsorite toel. Powerplant plaanib Eesti muusikutele välismaiseid esinemisvõimalusi korraldada ka edaspidi ja aidata Eesti muusikat rahvusvahelisel areenil nähtavamaks teha.

Tagasi üles