Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto

Teet Kase balletilavastus «GO – mäng kahele» sõidab Hiina tuurile

Teet Kase tantsulavastus «GO – mäng kahele». FOTO: Jack Devant

Lepo Sumera muusikale loodud Teet Kase ballett «GO – mäng kahele» sõidab novembri keskpaigas Hiina gastrollile. Tegemist on Teet Kase ja Vanemuise Teatri koostöös korraldatud gastrolliga Hiina, mille eesmärgiks on Eesti kaasaegse muusika ja balleti tutvustamine Hiina publikule.Etendused toimuvad 18. novembril Hangzhou linnas (Xiaoshang Theatre), 20. novembril Shanghais (Oriental Arts Center) ja 22. novembril Dalianis (International Conference Centre Grand Theatre).

Lavastaja Teet Kase sõnul on GO vaimukas, irooniline, mõtlik, pühitsev, kõiksust haarav ja olemise ilu puudutav mäng keha, heli ning rütmi- ja valgusfiguuride, ajatuse, lihtsuse, melanhoolia ning rõõmuga. «Ja Hiina tuur on ehe näide, kuidas edukalt arendada kahe riigi vahelist kultuuridiplomaatiat,» lisab Teet Kask.

Lepo Sumera kontrastirohkele muusikale loodud balleti läbivaks jooneks on mängu eritahulisus. Sumera helipärandist hoolikalt valitud teosed raamistavad ja toetavad rütmide ning faktuuri vastandlikkusel põhinevat koosmängu tantsijatega. GO on kaasaegne ballett, mis köidab publiku kõiki meeli ning kõnetab teemaga, mis igaühele äratuntav. Vaate- ja kuuldemängu maagia aluseks on sajandeid vana Hiinast pärit intellektuaalne lauamäng GO, mille reeglid on küll kiiresti omandatavad, kuid vilumuse saavutamiseks kulub terve elu. GO on harmooniakunst. Mänguplatsil tuleb kahel partneril liigutada musti ja valgeid kive, piirata oma mõjuala. Suurt tähtsust omavad aga kividevahelised ühendused – need võivad olla kas jäigad ja vahetud või kaudsed ja hajusad. Tasakaalu ja seotuse lõhkumine mänguseisus sõltub vaid ühestainsast liigutusest. Nii, nagu inimestevahelistes mängudeski, on küsimus reguleerituses – kui kaugele võib mänguga minna, millal pakub see rõõmu ja millal muutub fataalseks?

Lavastuse karakterid ja nende suhted on osaliselt inspireeritud Nobeli kirjandusauhinna laureaadi, Jaapani kirjaniku Yasunari Kawabata, romaanidest «Go-mängu meister» ja «Lumine maa». Kirjanik tutvustab inimsuhete komplektsust, isolatsiooni, üksindust ja Jaapani kunstile omapärast esteetikat, ilu ja kurbust.

Lavastaja ja koreograaf on Teet Kask, muusikajuht ja dirigent Erki Pehk, kunstnik Madis Nurms, valguskunstnik Trui Malten (Holland), pianist Kadri-Ann Sumera ja viiulisolist Eva-Maria Sumera. Laval on Alain Divoux, Alex Drew, Amy Bowring, Ben Roomes, Gus Kyeema Upchurch, Jack Traylen, Laura Quin, Maria Engel, Matteo Giulio Tonolo, Raminta Rudzionyte-Jordan, Tarasina Masi ja Yukiko Yanagi.

«Kaks vastandlikku mängijat liigutavad ruudulisel laual musti ja valgeid kive, piirates teineteise mõjuala eesmärgiga haarata võimalikult suurt territooriumi mängulaual. See võib olla nii vallutamise kui ka taandumise mäng. Just go-mängu põhimõtetele tuginedes vaatleb Teet Kask oma balletis inimsuhteid, võttes koreograafia partneriks Lepo Sumera muusika.» (Teater. Muusika. Kino 2015, Heili Einasto ja Tiina Õun).

«GO - mäng kahele» esietendus 25. oktoobril 2014 Vanemuise väikeses majas.

Tagasi üles
Back