K, 6.12.2023

Teatri- ja Muusikamuuseumis etendub lavastus Ella Ilbakust ja August Gailitist

Kultuuritoimetus
Copy
Ella Ilbak aastal 1928
Ella Ilbak aastal 1928 Foto: Wikimedia Commons

Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumi Assauwe tornis etendub lavastus «Leek, mille aluseks on August Gailiti romaan «Leegitsev süda», Ella Ilbaku mälestusteraamat «Otsekui hirv kisendab» ja kahe looja omavaheline kirjavahetus.

«Leek» on tants, millega lõpetas oma etteasted Eesti esimene laiema rahvusvahelise tuntuse saavutanud tantsijanna Ella Ilbak (1895–1997). Tantsijanna enda jaoks tähendas see number ohvrituld, mis algab otsekui maa peale pandud süttematerjalist ja lõppeb maha jäänud tuhaga. Ühes arvustuses on selle tantsu kohta kirjutatud: «Seal ei olegi vaja kava, pigista silmad pisut koomale, ja arvad tõesti tuld enda ees nägevat...»

August Gailiti (1891–1960) romaan «Leegitsev süda» on kirjutatud kodumaal (esimesed katked trükkis ajakiri «Looming» juba 1930. aastate algul), kuid ilmus 1945. aastal paguluses Rootsis. Peategelased on komponist Joosep Maarva ja tantsijanna Kaie Skalle, kelle kaudu avaldub elu ja kunsti vahekord. Tegelase Kaie Skalle prototüübiks on tantsijanna Ella Ilbak.

Tekst ja lavastus: Liisa Saaremäel (Eesti Draamateater) ja Karl Laumets (Teater Vanemuine)

Valgus- ja lavakujundus: Kristjan Suits (Tallinna Linnateater)

Kostüümid: Britta Laumets

Muusikaline kujundus: Johan Randvere

Etendus on ühes vaatuses ja kestab 1 tund 15 minutit.

Etendused toimuvad: 25. jaanuaril, 26. jaanuaril ja 28. jaanuaril kell 19.00 Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumi Assauwe tornis (Müürivahe 12).

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles