P, 26.03.2023

Kolmapäeval toimuval ümarlaual arutatakse, kas eesti kirjandus lahkub koolist

Kultuuritoimetus
Kolmapäeval toimuval ümarlaual arutatakse, kas eesti kirjandus lahkub koolist
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
A. H. Tammsaare monument.
A. H. Tammsaare monument. Foto: Dmitri Kotjuh / Järva Teataja

Kolmapäeval, 30. jaanuaril kell 15 toimub Rahvusraamatukogu Milleri salongis ümarlaud, kus arutatakse: kas eesti kirjandus lahkub koolist? Ümarlaual arutlevad Rein Veidemann Tammsaare ja Vilde Sõprade Seltsist, Anu Kell Eesti Emakeeleõpetajate Seltsist, Ivika Hein Miina Härma Gümnaasiumist, Anneli Kõvamees Tallinna Ülikoolist, Jaanus Kõuts Lääne Maakonna Keskraamatukogust ning Mihkel Rebane Haridus- ja Teadusministeeriumist. Ümarlauda modereerib Maarja Vaino Tallinna Kirjanduskeskusest. Vestluse juhatab väikese sõnavõtuga sisse kirjandusloolane, ajakirja Looming peatoimetaja asetäitja Toomas Haug.

«Ümarlaua on ajendanud mure selle pärast, et eesti laste teadmised eesti kirjandusest on aina kehvemad,» lausus ümarlaua üks korraldajaid, Tammsaare ja Vilde Sõprade Seltsi juhatuse esimees Rein Veidemann. «Eesti kirjandus on rahvusliku identiteedi üks alustalasid. Järjepidevus katkeb, kui meil ei ole millestki ühisest rääkida isekeskis ega midagi ühist edasi anda, et oleks põlvkondade vahel loomulik side.»

Ka emakeeleõpetajad on aastaid tähelepanu juhtinud sellele, et eesti keele ja kirjanduse korralikuks õpetamiseks on liiga vähe tunde. «Õpetajad ei jõua eesti kirjanduse ajalugu läbi võtta, pealegi on Eesti koolides kehtiv ainekava gümnaasiumis üles ehitatud kursusepõhiselt ning eraldi kursust «Eesti kirjandus» ainekavas ei olegi,» sõnas Emakeeleõpetajate Seltsi juhatuse liige Anu Kell.

Murelikud on ka raamatukogutöötajad, kes näevad, kuidas raamatud õpilasest kaugemale viiakse. «Kooliraamatukogude kaotamine või keldrinurka taandamine vähendab lugemist. Head raamatud peavad olema õpilase käeulatuses,» märkis Jaanus Kõuts Lääne Maakonna Keskraamatukogu lasteosakonna juhataja.

Ümarlaua idee ühe algataja Maarja Vaino sõnul on olukord eesti kirjanduse õpetamisega kehv, sellega ei ole rahul paljud õpetajad ega ka lapsevanemad. «Näib justkui iseenesestmõistetav, et eesti keel ja eesti kirjandus on eesti koolis üks tähtsamaid aineid. Tegelikkuses aga näeme nende ainete vähest väärtustamist ja kahanemist õppekavas. Ümarlauaga tahame teema laiema avalikkuse ette tuua, et saavutada muudatust.»

Ümarlauda korraldavad Eesti Rahvusraamatukogu, Eesti Emakeeleõpetajate Selts, Tallinna Kirjanduskeskus ning Tammsaare ja Vilde Sõprade Selts.

Üritus toimub Rahvusraamatukogu Milleri salongis kolmapäeval, 30. jaanuaril kell 15.00. Olete oodatud kuulama ja kaasa rääkima! Ümalaud on tasuta, osalemiseks palume registreeruda: goo.gl/uqpptf.

Märksõnad
Tagasi üles