K, 1.02.2023

Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumis toimub Leo Rohlini autoriõhtu

Kultuuritoimetus
Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumis toimub Leo Rohlini autoriõhtu
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Leo Rohlin.
Leo Rohlin. Foto: Jarmo Nagel

Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum alustab vestlussarjaga, mille raames on võimalik kohtuda kunstnike ja disaineritega, kelle töö on viinud neid erinevatele radadele valdkonna sees ja kelle looming on jõudnud muuseumi kogudesse ning siin püsivalt eksponeeritud. Vestluse fookuses on muuhulgas eriala valik, vabakutselise ja tööstuskunstniku positsiooni ja võimaluste eripärad, loomingulise inimese arusaamad ja eelistused. Esimene kohtumine toimub kolmapäeval, 6. märtsil kell 17.30 legendaarse keraamiku ja õppejõu, EKA emeriitprofessor Leo Rohliniga. Juttu tuleb nii tema unikaalloomingust ja kogemustest tööstuses kui ka laiemalt kunstnikuks olemisest. Leo Rohliniga vestleb Airi Ligi.

Kuidas jõudis Leo Rohlin keraamika juurde? Millised on tema mälestused nõukogudeaegsest disaineritööst keraamikatehases? Kui keeruline on olnud olla kunstnik? Mida on ta õppejõuna tudengeid koolitades alati oluliseks pidanud? Kuidas on tema suhe kunsti aja jooksul muutunud? Publiku küsimused on väga oodatud! Sissepääs muuseumipiletiga.

Leo Rohlin (1939) on Eesti keraamik ja õppejõud. Pärast õpinguid Tartu Kunstikoolis astus ta tollasesse Eesti Riiklikku Kunstiinstituuti keraamika erialale, lõpetades selle 1965. aastal. Üheaegselt õpingutega viimasel kursusel asus Leo Rohlin tehnoloogina tööle Tallinna Ehituskeraamika Tehasesse ja kujundas seal tootmisse juurutatavat keraamikat.

Leo Rohlin on ka pikaajaline hinnatud pedagoog. Ta alustas Kunstiinstituudis juba 1968. aastal kompositsiooni- ja tehnoloogiaõppejõuna ning jätkas 1978. aastal dotsendi ja 1986. aastal professorina. Aastatel 1974–1984 oli ta keraamika- ja klaasehistöö kateedri juhataja, 1989-1995 õppeprorektor ja 1995–2005 keraamikakateedri juhataja. Õppejõutöö kõrvalt suutis Leo Rohlin luua eesti keraamika kullafondi kuuluvat unikaalloomingut, mille vormi- ja glasuurikäsitlus osutab igati küpse meistri oskustele. Ta on ka mitmete keraamika tehnoloogiat ja ajalugu käsitletavate raamatute autor, mis on saadaval muuseumi poes.

Järgmine autoritund toimub 3. aprillil, külla tuleb klaasikunstnik Maie-Ann Raun.

Märksõnad
Tagasi üles