Kultuurisoovitused

Draamateatris tuleb esimesele lugemisele Tiit Aleksejevi «Kuningad. Näidend aastast 1343»

Kirjanik Tiit Aleksejev.

FOTO: Konstantin Sednev / Postimees

Reedel, 12. aprillil kell 19 tuleb Draamateatri Maalisaalis Eesti Draamateatri ja Rocca al Mare Kooli koostöös esimesele lugemisele Tiit Aleksejevi näidend «Kuningad. Näidend aastast 1343». Lavastajana juhendab Rocca al Mare Kooli direktor Heiti Pakk, õpilaste juhendaja Rocca al Mare kooli emakeeleõpetaja on Liis Ots.

Loevad RAM Kooli õpilased Marietta Volkova, Katre Vahter, Marie-Elisabeth Martinson, Nora Anete Müller, Anna Laura Perve, Karoliina Arm, Sten Henri Sauga, Georg Toom, Orest Pihel, Markus Mäe, Paul Arvid Sei, RAM Kooli emakeeleõpetaja Liis Ots, RAM Kooli direktor Heiti Pakk, RAM Kooli asutaja Hannes Tamjärv, Eesti Draamateatri näitlejad Guido Kangur, Christopher Rajaveer, Britta Soll, Raimo Pass ja Markus Luik.

Nelja kuninga tapmine aastal 1343 on üks kummalisemaid sündmusi Eesti ajaloos. Miks oli kuningaid just neli? Mida nad õigupoolest valitsesid? Ja peamine: kuidas võisid nad nii kergemeelselt Saksa Orduga kohtuma minna? Nendest küsimustest näidend lähtubki. Aga see on ainult lähtepunkt.

«Näidendi tegelased räägivad ja käituvad kohati väga tänapäevaselt ning see on andnud põhjust arvamusteks, et keskaeg on autorile ainult kuliss ja tegelikult räägib ta üksnes oma kaasajast. See seletus ei ole vale, ent pole siiski ammendav. Tegevus, mis toimub keskajas ja meile lähemates aegades (tänapäevale lisaks kolmekümnendad aastad) justkui kattuvalt, annab teosele märgatavalt ulatuslikuma perspektiivi. Ehkki Aleksejev kujutab väljamõeldud keskaegset riigikest, on see – kui ilmselged liialdused kõrvale jätta – ju päris tõepärane.»

Holger Kaints, «Rahvusromantilised kuningad aastal 1343». Looming, oktoober, 2014.

Näidend on ilmunud Loomingu Raamatukogus nr 1, 2014.

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles