Eesti eri paigus taaselustatakse laulupeotraditsiooni algusaeg

Tõstamaa laulukoor aastal 1865.

FOTO: ERM

2.–4. maini toimuvad Eesti Rahva Muuseumi (ERM) ja Eesti Ajaloo- ja Ühiskonnaõpetajate Seltsi (EAÜS) eestvedamisel üle Eesti ajarännakud 1869. aasta maikuusse ehk aega, mil mitmed kollektiivid valmistusid esimeseks üldlaulupeoks.

Ajarännakus osalejad mängivad läbi olukorra, kuidas laulukoor kavandab retke Tartusse esimesele laulupeole. Aruteludel uuritakse, kuidas sündis laulupeo traditsioon, kuidas esimeseks üldlaulupeoks valmistuti ja mis teemadel arutleti või vaieldi. Ajas rändamiseks on välja töötatud stsenaarium, mille kulgu teavad põnevuse hoidmiseks vaid põhitegelased.

„Asetada end esimese laulupeo eelsesse ajahetke, tunnetada toonast eluviisi ning mõttemaailma, on meeleolukas algus meie endi teekonnal sellesuvisele laulupeole. Seda enam, et mitmed osalejad on ajarännaku tarbeks uurinud ka kodulugu ning välja selgitanud, kas ja kuidas nende kandi rahvas laulupeole läks,“ ütles ERMi hariduskeskuse juhataja Kaari Siemer.

„Kauged ajad ja inimesed, nende aated, julgus ning pühendumus saavad ajarännaku kaudu mõistetavaks tänapäeva noortele inimestele, kes kannavad need väärtused edasi tulevikku, et oleksime suured vaimult ning kestaksime üle aegade,“ ütles EAÜSi juhatuse liige Pille Rohtla.

Ajarännaku päeva osadeks on traditsiooniliselt kogunemine, riietumine, endale rolli ja ajakohase nime võtmine ning seejärel toimub tseremoniaalne ajas tagasiminek. Rännak toimub kokku ligikaudu 2–3 tundi.

ERMi ajarännak toimub neljapäeval, 2. mail algusega kl 11 Tartus Raadil, muuseumi välialal ning Raadi mõisa pargis, kus osalevad Tallinna Audentese erakooli õpilased.

Üle-eestiline ajarännak on pühendatud 150 aasta möödumisele esimesest laulupeost. Projektis osaleb tuhandeid koolilapsi, aga ka mitmeid muuseume ning laulukoore ja orkestreid üle Eesti.

Tagasi üles