Kultuurivedur 2008 on lastekirjanduse väärtustaja Anne Rande

Eesti Lastekirjanduse Teabekeskuse direktriss Anne Rande kultuuriveduriga.

FOTO: Peeter Langovits

Postimees valis neljandat aastat järjest kultuurivedurit, kelleks tänavu sai Eesti Lastekirjanduse Keskuse juht Anne Rande.


«Kui niivõrd särav ja energiline inimene nagu Anne Rande meie laste lugemise ja kirjanduse väärtustamise eest seisab, ei pea me noorema põlve lugemise pärast muretsema,» ütles Postimehe peatoimetaja Merit Kopli täna lastekirjanduse keskuses Randele puidust kultuurivedurit üle andes.

Ta lisas, et Rande töö on tähtis just seetõttu, et inimene peab harjuma lugema juba lapsena, muidu jääb ta ka suurena raamatuist kaugele.

«Ma olen sellest vanusest väljas, et rõõmustada preemia üle oma edevusest. Mul on siiralt hea meel, et sellega saime jälle juhtida tähelepanu lastele ja lastekirjandusele, tuua veel rohkem inimesi raamatute juurde,» sõnas Anne Rande vastuseks Koplile. «Jess, Postimees! Ära tegite! - See oli mu esimene mõte, kui autasust kuulsin.»

Postimehe kultuuritoimetus valis Anne Rande kultuurivedur 2008 laureaadiks pühendumuse ja jõu eest, millega ta lapsi raamatute, lugemise ja kaunite kunstide juurde toonud on; lisaks on tähtis Rande töö lastekirjanduse keskuse mitmekülgses arendamises, nii teadusasutuse kui sotsiaalse keskkonnana, mis väärtustab kultuuri tervikuna.

Mullu 75. sünnipäeva tähistanud Eesti Lastekirjanduse Keskus kolis aasta tagasi uuele aadressile, Pikk 73, Tallinn. Sisekujundusfirma Laika, Belka & Strelka loodud kaunipalgelises ja Anne Rande jt keskuse töötajate loodud kaunihingelises majas toimus aasta jooksul 402 üritust.

Seega on hoone olnud kuus päeva nädalas täis staažikaid raamatusõpru ning neid, kes oma teed raamatute juurde alles otsivad. Kõik keskuse sündmused on külastajaile tasuta.

Kultuuriveduri üle andmisele oli kohale tulnud ka keskuse patroon Evelin Ilves tütre Kadri-Keiuga, kirjastaja Tiina Tammer, Tähekese peatoimetaja Ilona Martson, lastekirjanduse uurija Krista Kumberg jt.

Kultuurivedur on tiitel, mida ajaleht Postimees annab kultuuriaasta tõhusaimale mootorile, tänavu anti preemiat üle neljas kord. Varem on autasu saanud Mart Taniel (2007), Ülar Mark (2006) ja Ando Kiviberg (2005).

Pikemat lugu Anne Randest ja lastekirjanduse keskusest loe laupäeval Postimehe lisast AK.

Tagasi üles