Saada vihje

Ilves andis noore arhitekti preemia Villem Tomistele

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Raul Sulbi
Copy
Villem Tomiste.
Villem Tomiste. Foto: Toomas Huik

President Toomas Hendrik Ilves andis täna, Eesti Arhitektide Liidu üldkogul üle noore arhitekti preemia, mille pälvis Villem Tomiste.

«Noore arhitekti preemia ei ole tunnustus ainult ühele noorele ja heale Eesti arhitektile. See on tunnustus meie uutele eluruumi kujundajatele, kuid samas ka nende õpetajatele ja eelkäijatele. Sõnaga – see on kiitus heale Eesti arhitektuurile ja arhitektuuriharidusele Eestis,» kinnitas riigipea enne Villem Tomistele noore arhitekti preemia üleandmist, vahendas presidendi kantselei pressiesindaja.

Ta tänas Eesti arhitekte otsiva ja avatud vaimu eest, mis on toonud meie ümber kaasaegset pilku ja pilti, aidanud avada maailma meile ja meid maailmale.

«Nii on nad muutnud avatumaks ja avaramaks ka meie mõttelaadi,» ütles riigipea.

President Ilves meenutas aga samas Václav Havelit, kes ütles, kui ta reisides näeb mõne linna muidu kaunis ja kallis südalinnas tühje ning risustunud auke, on see kindel märk postsovetlikust riigist.

«Normaalne linnaruum ei saa olla täis kohatuid tühje auke. Näiteks meie pealinna Tallinna puhul häirib mind väga, et linna merepoolne külg on tegelikult linnaruumist välja lõigatud. Mere ääres asuv linn peab olema merega  kahekõnes,» sõnas riigipea.

«Aukude all linnaruumis ei mõtle ma ainult sinna sobivate hoonete puudumist ja ehitajat ootavaid räämas platse kesklinnas. Ma mõtlen siin ka vaimseid auke, mis tekivad siis, kui südalinn on vaid kaubanduskeskuste, büroohoonete või hotellide päralt,» rääkis president Ilves. «Linn peab olema elav ja mitmekihiline, siis tunnevad ka inimesed tema tegelikku elu ning linn on huvitav ja kutsuv. Me ei taha ju elada kõleduses, seda nii linnaruumilises kui ka vaimses mõttes. Seega, poodide ja büroode kõrval vajame ka kultuuriasutusi ja linnaruumi ilmestavaid monumente. See annab linnale pelgalt administratiivse piiri asemel vaimse ruumi.»

Eesti Kunstiakadeemia arhitektuuriteaduskonnas arhitektuurialase kõrghariduse omandanud Villem Tomiste (36) tuntumad tööd on Rakvere keskväljaku planeering, Tallinna-lähedase Laagri kortermajad, neli linnamaja pealinna Rotermanni kvartalis ning linnamaja Aia tänaval Tallinna vanalinnas. Arhitekti tavapraktikale lisaks on koostatud omaalgatuslikult alternatiivseid visioone Tallinna Püha Vaimu kiriku tules hävinud tornikiivrile (2003) ning Tallinna Viru liiklussõlme muutmiseks jalakäijate platsiks (2004). Koos Ott Kadariku ja Mihkel Tüüriga (Arhitektuuribüroo Kosmos OÜ) loodud hooneid iseloomustavad põnev materjalikasutus, mänglevad vormid ning ultramodernne mahujaotus. Villem Tomiste on edukalt osalenud mitmetel Eesti ja rahvusvahelistel arhitektuurivõistlustel. Villem Tomistele on omistatud Arhitektuuribüroo Kosmos OÜ kollektiivi koosseisus Eesti Vabariigi riiklik kultuuripreemia Rotermanni kvartali linnamajade eest 2008. aastal. 2003 aastal omistati Villem Tomistele Eesti Kultuurkapitali urbanistika preemia.

Noore arhitekti preemia on Eesti Arhitektide Liidu asutatud ning koostööpartnerite Heldur Meeritsa ja Go Travel Reisibüroo toel väljaantav iga-aastane auhind, mille eesmärk on virgutada noorte arhitektide innovaatilist ja loovat mõtlemist. Preemiaks on maailmareis 4500 euro väärtuses ja tunnustus peab julgustama noorarhitekte avardama oma silmaringi ning olema oma loomingus leidlikumad ja tegevuses mitmekülgsemad.

Tagasi üles