/nginx/o/2021/10/29/14173748t1h6314.jpg)
Eelmisel nädalal tegid Eesti Etendusasutuste Liidu liikmed avaliku pöördumise peaminister Kaja Kallase poole, et avaldada rahulolematust kultuuriminister Anneli Oti senise tööga. Kuid põhjust rõõmustada või olukorraga rahul olla pole ka kellelgi teisel. Statistikaameti andmed näitavad, et inimesed käivad kinos koguni poole vähem, kui käidi 2019. aastal.
Pole raske aimata, mis on kõige selle põhjus. Koroona, mis meie elu juba ligi kaks aastat kammitseb, pole endiselt kuhugi kadunud ning pigem võiks öelda, et järjekordse kriisi lävel olles ei ole lühemas ja pikemas perspektiivis lahtine mitte ainult kultuuri, vaid kogu Eesti ühiskonna tulevik. Mis saab? Kuidas käituda? Milliseid plaane on mõtet teha? Mis on lahendus?
Kultuuritoimetuse küsimustele võimaliku tuleviku kohta vastasid Eesti teatrid, kinod, kunstiasutused ja klubid, et anda aimu, millised on praegused kultuurivaldkonna väljavaated.
Piirangud kultuurivaldkonnale 28. oktoobri seisuga
Teatrisse, kinno, muuseumisse pääseb ainult vaktsineeritust või läbipõdemist tõendava tõendi alusel. Negatiivsest koroonatestist enam ei piisa.
Maski tuleb kanda kõigis kontrollitud tegevusega kohtades.
Covidi tõendi peavad uuest nädalat esitama ka noored alates 12. eluaastast.
Meelelahutusüritused tuleb lõpetada uuest nädalast hiljemalt kell 23.
Ära tuleb jätta kõik suuremad üritused, mis ei ole vältimatult vajalikud.
Tanel Tomson Eesti Draamateater:
Iga uus piirang on publikuarvu kahandanud ning teinud seda omal moel. Näiteks viimane piirang – testitulemusega nakkusohutuse tõendamise ärakaotamine – kahandas publiku hulka veel kümne protsendi võrra. Aga kindlasti mängib suurt rolli ka üldine foon, inimeste ettevaatlikkuse suurenemine, ja see on muidugi täiesti mõistetav.
Kevadel, eelmiste piirangute ajal teadupärast ühtki suurt viiruskollet teatrites ei tekkinud, kuid 50-protsendise täitumuse piirang ja publiku saalis hajutamise nõue ilmselt oma eesmärki ei täida.
Kui võrrelda jooksva aasta publikuarvu koroonaeelse 2019. aastaga, siis on koos vahepealsete sulgemistega draamateatrit külastanud umbes 50 protsenti vähem publikut.
Omatulu on vaid üks osa teatri eelarvest, mõnede dekoratsioonimaterjalide hind on tõusnud kümme korda, maja ülalpidamise kulud on samuti kasvanud kordades, palju sõltub ka sellest, milliseks kujuneb riigi toetus järgmisel aastal. Aga omatulu osakaal Eesti Draamateatri eelarves on 45 protsenti, mis on üks Eesti teatrite suurimaid; kui see kokku ei tule, peame paratamatult hakkama kärpima ka uute lavastuste väljatuleku arvelt.
Kristjan Kongo Forum Cinemas:
Kuna testimine kinodes on viimastel nädalatel näidanud pigem tõusvat tempot, siis suure tõenäosusega peale uute piirangute kehtestamist kinokülastatavus langeb. Arvestades seda, et testide müük kogu külastuste arvust on olnud ca 10–12 protsenti, on oodatav 15-protsendine langus. Maskikandmine on olnud kinodes kõik see aeg soovituslik!
Uus Bondi-film on olnud kindlasti väga abiks ja on toonud tublisti inimesi kinodesse tagasi. Film on hea ja ei imesta, kui ka globaalselt väga hea tulemuse teeb. Lisaks «Bondile» on ka film «Venom» väga ilusaid kinokülastuste numbreid näidanud ning kinoäri taastumisele tugevalt kaasa aidanud.
2019. aasta taseme (statistikaameti andmeist selgub, et 2019. aastal käidi kinos rekordilised 3,7 miljonit korda – toim) saavutamine on meie eesmärk ja selle nimel teeme tööd. Uued piirangud selle eesmärgi saavutamisele kindlasti kaasa ei aita.
Keerulisemaks muutub olukord siis, kui kinod ja muud meelelahutusasutused taas kinni pannakse. Samas, vaadates olukorda Eestis, sinnapoole paraku kogu see elu liikumas on, sest piirangud, mis sellest nädalast kehtestati, minu arusaamade järgi pandeemiaolukorda ei paranda.
Meelis Vili klubi Hall:
Üldine külastatavus on langenud vähemalt 25 protsenti. Tervisekriis on mõjutanud ka turismi: kui eelmisel aastal oli külastajaid Soomest, siis enam neid ei näe. Me oleme ööklubi ja sellega on tegelikult kõik öeldud. Ühteist saab võib-olla korralda päevasel ajal, aga see pole enam päris see see.
Piirangud on mõistetavad, aga mõistetav ei ole, miks nad tulevad vaid mõnepäevase etteteatamisega, kui juba nädalaid oli teada, et olukord on kriitiline. Kõik uued piirangud tekitavad lisakulusid ja nõuavad töö ümberkorraldamist.
Esinemised tuleb edasi lükata, aga probleem on ka selles, et raske on ennustada, mis ajani. Töötajad on siin kõige suuremad kaotajad - nemad kaotavad töö, sest talvel kulud suurenevad, aga piirangud on veel karmimad. Eelmisel aastal olid toetuspaketid, neid on kõikidele kultuuriasutustele tarvis ka sel aastal.
Sirje Helme Eesti Kunstimuuseum:
Igasugused piirangud vähendavad külastatavust, aga eelkõige on seda vähendanud nüüd juba kahel suvel puuduvad turistid ja muuseumide kinniolek. Kõige lihtsam võrdlus: kui aastal 2018 ületas Eesti Kunstimuuseumi külastatavus 400 000 inimese piiri ning aastal 2019 lausa 443 000 inimese piiri, siis aastal 2020 oli külastatavus pelgalt 163 647 inimest. Prognoosi kohaselt langeb see 2021 veelgi – 130 000 inimesele.
Järgmiseks aastaks prognoosime juhul, kui ei tule kinnipanekuid, 250 000 külastust, mis on üsna optimistlik. See, et testimine pole enam võimalik, vähendab tõenäolist külastatavust umbes 20 protsenti, eeskätt langeb see perekondade ja sõpruskondade (st grupikülastuste) arvelt.
Täiendavad piirangud tähendavad külastuste ja ka omatulu langust. Kannatab kõigi meie muuseumide tegevus, mis on omavahel tihedalt põimunud, mitte ainult näitusekorraldus. Lisaks tuleb umbes 40 protsenti muuseumitöötajate palkadest muuseumi teenitud omatulust ning vahe keskmise palgaga võib hakata külastuste arvu langedes kiiresti suurenema.
Margit Aasmäe Fotografiska:
Piirangutel on kahesugune mõju: ühelt poolt on konkreetsed piirangud inimestele, kes ukse taha jäävad, mis lõikab kohe ära ühe osa külastatavusest, aga teiselt poolt on kõik piirangud ja sulgemine kahandanud inimeste kultuuritarbimise harjumusi. Oleme tunnistajad, et näiteks toibumine kolmandast sulgemisest, mis meil kevadel oli, on olnud kõige aeglasem ja vaevalisem.
Ja isegi kui piirangud otseselt ei puuduta konkreetseid inimesi, siis üldine ärevusfoon ja soovitused kodus püsida teevad sama töö ära, olgugi et muuseumis oleme alati suutnud ja suudame ka edaspidi pakkuda turvalist keskkonda.
Olukord on muidugi katastroofiline, me ei tea, kui madalale kukub nii kohalikest kui ka turistidest külastajate arv. Kuna kohalikke on oktoobris olnud umbes 60 protsenti vähem kui eelmise aasta oktoobris ja ka turiste, keda viimasel kuul hakkas õnneks natuke käima, ei tule taas meie viirusolukorra tõttu, siis oleme peagi uues traumeerivas olukorras, kui pole veel eelmisest toibuma hakanudki. Me loodame siiski, et täielikku uste sulgemist ei tule, mis on stsenaariumitest kõige mustem, ja et piisava hoolega suudame ühiskonda lahti hoida, mis on meile kõigile kõige olulisem.
/nginx/o/2021/10/29/14173753t1hbef7.jpg)
Joonas Tartu Eesti Noorsooteater:
Uued piirangud ei ole toonud sellist piletite vahetamise ja tagasiostmise tormi kui eelmisel aastal. Ei oska öelda, kas on tegemist ooteseisundiga või sellega, et enamik meie külastajatest on juba vaktsineeritud. Noorsooteatris on suur osa meie publikust lapsed ja noored, kes tulevad tihtipeale lasteaia- või koolirühmana. Uued piirangud jõustusid koolivaheaja alguses, nii et koole ja lasteaedu puudutavate piirangute mõju hakkame tundma vaheaja lõppedes. Praegu ei pea alla 18-aastased tõendeid näitama, peab olema kaasas isikut tõendav dokument.
Sügise jooksul on olnud palju tühistatud grupikülastusi koolidest. Tallinna otsus hoida lapsi pärast koolivaheaega vähemalt nädal distantsiõppel pani hetk tagasi kogu vastuse teise valgusse. Praeguse seisuga etendused toimuvad, ärajäänud gruppidega asume kohe tegelema. Olukord muutub hetkega ja niimoodi on see olnud viimased kaks-kolm nädalat.
Sügise jooksul on ära jäänud või asendatud kümmekond etendust. Loodame, et nagu eelmiselgi hooajal, õnnestub uuslavastused tuua publiku ette ja neid ka mängida.
Reeli Lonks Tallinna Linnateater:
Alates 25. oktoobrist tohib Tallinna Linnateater lubada etendustele ainult kehtiva Covidi-passi omanikud (vaktsineeritud või haiguse läbi põdenud inimesed), negatiivse testitulemuse alusel enam saali ei pääse. Sellega seoses on samast kuupäevast peatatud ka soodushinnaga testimine koostöös meie hea partneri Synlabiga kuni edasiste otsusteni.
Uute piirangute tõttu ei ole olnud massilist piletite vahetamist või tagasiostmist, pigem on neid vähe. Rohkem on aga vahetamised seotud uute haigestumistega. Iga päev tuleb kassale päringuid juurde. Pakume oma külastajatele tagasiostmise asemel võimalust vahetada piletid kinkekaardi vastu, mis kehtib üks aasta. Võimalusel tõstame piletid ümber järgmisesse mängukuusse, hetkel novembrisse.
Esialgu jätkab teater oma tavapärast programmi, mingeid suuri muudatusi mängukavas me ette võtma ei hakka. Teatrikülastajatele pakume ka tasuta maske, kuid 50-protsendise saalitäitumuse piirangut me pigem ei poolda. Parem on olla ajutiselt suletud, kui et mängida poolele saalile, mis paneb teatri majanduslikult väga keerulisse olukorda.
Virge Ratasepp Vanemuise teater:
Meie rõõmuks on vaatamata uutele piirangutele Vanemuise teatri 152. hooaja etenduste vastu suur publikuhuvi ning augustis seatud esimesed piirangud ei vähendanud oluliselt inimeste tahet teatrisse tulla.
Vanemuise teatri kogemus näitab, et teatripublik on piirangud omaks võtnud ja mõistnud, et kõige kindlam garantii on vaktsineerimiskuuri läbimist või haiguse läbipõdemist kinnitav tervisetõend. Negatiivset tagasisidet käesoleva nädala alguses seatud uutele piirangutele ja piletite tagasiostmist on ette tulnud minimaalselt, mis näitab, et meie publik on terviseteadlik ja koostööaldis.
Soovime muidugi pandeemiaeelset aega, mil uksed olid avatud kõigile teatrisõpradele, ent kuni Eestis pole saavutatud vajalikku immuunkaitse taset, järgime rangelt kehtestatud reegleid ja kohaneme nendega. Vanemuise teatrile on tähtis, et teatripublik ja meie enda töötajad tunneksid end siin turvaliselt.
Oleme mängukavas teinud väikeseid kohendusi, aga suures plaanis jätkame plaanitult ja toome sel hooajal publiku ette veel kümme uuslavastust ja mitmeid kontserte. Elame ja töötame selles rütmis ja lootuses, et need toimuvad. Eraldi meetmeid teatritele ei pea me vajalikuks luua, sest niigi segasel ajal tekitaks eri meetmete järgimine eri organisatsioonides inimestes suuremat segadust ja ebavõrdsust.
/nginx/o/2021/10/29/14173754t1hd621.jpg)
Velvo Väli Rakvere Teater:
Kindlasti mõjutavad uued piirangud külastatavust. Meie külastajatest umbes kümme protsenti tuli kiirtestiga. Nii lihtsa matemaatikaga aga arvestada ei saa. Ära ei lange mitte ainult vaktsineerimata külastajad, vaid ilmselt ka need vaktsineeritud inimesed, kes plaanisid ühiskülastust. Lisaks need, kes karmimate piirangute valguses väldivad rahvarohkeid kohti ja jätavad teatrisse tulemata.
Inimesi siiski vägisi teatrisse meelitada pole vaja. Tulevad need, kel teatripisik veres ning kes aktsepteerivad kehtivaid nõudeid ja on end selleks ette valmistanud. Eks kõik piirangud mõjutavad. Teatriskäik pole kaubanduskeskuse külastus, kust kiirelt läbi hüppad ja võtad eluks vajaliku. Päris paljud varuvad õhtuks aega: juuksur, õhtutualett, kohvik. Maskid, tõendid ja vahemaa kindlasti pärsivad õhkkonda ja enesetunnet.
Teatrisaalis istuvad inimesed kindlatel kohtadel, ei torma ringi, ei kallista, ei karju. Kõik teatritesse saabuvad inimesed esitavad sissepääsu tagavad tõendid. Seetõttu on viiruse edasikandumine suhteliselt vähetõenäoline ning arvan, et rangemad piirangud teatrites otsest efekti juurde ei anna.
Karin Laansoo Kai kunstikeskus:
Võrreldes 2020. aastaga (ajal, mil on kehtinud Covidi-tõendi küsimise reegel) on Kai kunstikeskuse piletiostud vähenenud 25 protsenti. Sellest statistikast on välja jäetud kunstimess Foto Tallinn, mis oli äärmiselt intensiivne formaat ja sisuliselt lühiajaline festival. See tähendab, et see kajastab keskmist külastajate arvu päevas just näituse puhul.
Tendentsi taga on näha ühteviisi nii väiksemat turistide-väliskülaliste arvu (isegi võrreldes 2020. aastaga, Covidi-eelsest ajast rääkimata) kui ka inimeste üldise liikuvuse vähenemist. Oktoobrit septembriga võrreldes veelgi enam.
Kui küsida, kui palju käis meil enne reeglite muutmist testitõendiga inimesi, siis selle kohta me konkreetset statistikat kogunud pole. Seega arvame, et testimisvõimaluse kaotamine meile väga suurt lisakadu ei tähenda. Küll aga näeme, et külastajate arvu võib veelgi vähendada soovitus kodus püsida ja kontakte vähendada.
Olukord on majanduslikult väga keeruline: piletitulu ei tähenda Kai kunstikeskusele kasumit, vaid selle arvelt saame katta käimasoleva näitusega seotud kulusid ning planeerida tulevasi projekte. Piletitulu vähenemine tähendab paratamatult raskeid otsuseid nii praegu kui ka tulevikus.
Mõistame vajadust panustada viiruskriisi lahendamisse ja täidame valitsuse korraldusi, samuti on meil kogu tiim vaktsineeritud. Tegutseme selgelt piirangute tingimustes ja see tähendab, et kriitiliselt on vähenenud võimalus kulude katteks omatulu teenida.
Paul Aguraiuja Tallinna Kunstihoone:
Kunstihoonel on publikuga erakordselt vedanud. Tundub, et meie külastajate hulgas on mõistetud piirangute ja tõendite esitamise vajadust. Kolme galerii peale on möödunud kuude jooksul olnud ainult mõni üksik inimene, kes on tõendi küsimise peale lahkunud.
Kahjuks ei ole kaasaegne kunst Eestis veel nii populaarne, et keegi eraldi meie külastamiseks oleks testi tegema läinud. Seega usun, et karmimaks muutunud piirangud kunstihoone publikuarvu ei mõjuta. Loodame, et näitusesaale päris kinni ei panda. Kunstihoone suure saali näitused on kõik ligipääsetavad ka meie üheks maailma parimatest valitud virtuaalplatvormi kaudu, kuid füüsiline kohalviibimine annab ikka ehedama elamuse.
Kadri Ärm Apollo kino:
Meie kinodes ostetud kiirtestide osakaal oli vähem kui kümme protsenti külastajate arvust. Küll võis olla, et inimesed ostsid testid mujalt, seega ei pruugi see osakaal lõpuni tõene olla. Hea uudis on siiski see, et kuni 18-aastased kinokülastajad on jätkuvalt oodatud kinno ilma tõendita.
Bondi-film on osutunud ootuspäraselt populaarseks. Jah, ilmselt oleks koroonata maailmas vaatajate hulk veidi suurem olnud, aga film tegi ja teeb oma töö ning meelitas piisavalt huvilisi kinno. Hetkeseisuga umbes 80 000 vaatajat.
Kõige paremad meetmed kinoskäijate arvu suurendamiseks on head filmid. Sellised filmid, mida on võimas vaadata suurelt kinolinalt suurepärase heli ja perfektse pildiga. Nagu eespool öeldud, õnneks on vahepealse pausi tõttu neid filme päris palju oma järjekorda ootamas. Samuti on valminud või valmimas palju head kodumaist toodangut: oma järge ootab O. Lutsu «Soo», paljulubav ajalooline draama «Apteeker Melchior», komöödia «Suvitajad» ja «Kuulsuse narrid».
Kogu pandeemia vältel pole Eestis ja ilmselt ka maailmas täheldatud ühtki kinos tekkinud nakkuskollet. Selles vaates on kinod ühed kõige turvalisemad siseruumid, kus meelelahutust tarbida.
/nginx/o/2021/10/29/14173750t1h2662.jpg)
Kätlin Sumberg Ugala teater:
Esmaspäevast kehtima hakanud piirangute valguses on esialgu olukord veel üsna rahulik. On ka piletite tagastajaid, kuid pigem võiks esimese nädala järgi hinnata, et nende osakaal on väga väike, kuni mõni protsent pileti ostnutest.
Suurim muudatus publiku jaoks on võrreldes augustis kehtestatud piirangutega, et ainult negatiivse testitulemusega etendust vaatama enam ei pääse. Esitada tuleb koroonapass või haiguse läbipõdemist kinnitav tõend. Ka vahepealsel piirangutevabamal perioodil oleme julgustanud inimesi näomaske kandma. Maske kannavad nüüdsest taas ka meie publikuteenindajad. Soovijatele jagame ka ise maske.
Teatavat külastatavuse langust nägime ette juba siis, kui hooaega planeerisime. See tähendab, et saame jätkata, nagu oleme planeerinud.
Olemasolevad piirangud tunduvad loogilised ja toimivad. Niimoodi võiks etenduste külastamine ka jätkuda. Sellised juhtumid, kus inimene on viibinud teatrisaalis ja hiljem nakkus tuvastatud, on väga harvad: Ugalas on alanud hooajal tuvastatud vaid kaks niisugust juhtumit ning kummalgi korral ei järgnenud sellele viiruse edasist levikut.
Inger-Lilles Nestor Endla teater:
Kui september ja oktoobri algus näitasid, et võrreldes koroonaeelse ajaga on külastatavus samal perioodil langenud umbes 30 protsenti, siis nüüd, kus teatrisse enam negatiivse testitulemusega ka ei pääse, on oodata veel allesjäänutest umbes 15–20-protsendist kadu.
Endla teatri sünnipäeva raames toimus möödunud nädalal piletikampaania ja võrreldes varasemate kampaaniatega näeme, et paljud sagedased teatriskäijad on jätnud piletid ostmata. Palju on neid, kes täiendavaid piiranguid peljates on jätnud kasutamata kampaaniapakkumise ning loobunud lähiajal teatrisse tuleku plaanist. Eks see on arusaadav, et ebaselgus on suur ja inimesed ei soovi aega kulutavaid sekeldusi, kui juba ostetud pileteid on tarvis ümber vahetama ja muutma hakata.
Peame praeguseid piiranguid piisavaks ja adekvaatseteks. Täiendavad piirangud ainult halvaks kogu etendustegevust ja selleks vajadust hetkel ei näe. Kui midagi veel publikul iseenda ja kaaslaste kaitsmiseks teha paluda, siis on see ulatuslikum maskikandmine, mis praegu on rangelt soovituslik, kuid veel mitte kohustuslik.
Priit Raud Kanuti Gildi SAAL:
Kanuti Gildi SAAL jätkab oma tavapärast programmi, kuni see on võimalik. Me saime aasta alguses 20-aastaseks, kuid ei tähistanud seda arusaadavatel põhjustel. Selle nädal alguses ilmutasime oma juubeliraamatu ning andsime sellest teada headele sõpradele ja koostööpartneritele. Ei ole vist õige aeg pidutseda.
Kanuti Gildi SAALis pole kunagi käinud väga palju testidega publikut ning seega võib arvata, et selle tõttu väheneb meie publik kahe kuni viie protsendi võrra. Umbes sama palju võib väheneda publiku arv seetõttu, et ei julgeta minna kohtadesse, kus on rohkem inimesi.
Praeguste piirangutega saadakse hakkama, aga kui need muutuvad karmimaks, läheb raskeks ning osal väga raskeks. Enim kannatavad teatrid, kes on planeerinud suurt piletitulu ja kellel on püsitrupid. Kui see juhtub, peab riik meile appi tulema, sest kodanike vaimne tervis on ju ometi riigile tähtis.