On, aga kõike ei saa öelda. Tihti on nii, et mida sa väga soovid, tuleb ise ka selle nimel natuke vaeva näha, siis läheb täide.
Kas need soovid on tööga seotud?
Vanusega on see ikka veidike muutunud. Tajun, et võiks rohkem aega väiksema tütre jaoks olla. Võiks… tean, et seda aega tuleb ise võtta, kes keelab. Aga see selleks. Eks pesamuna hellitamine tulebki ju arusaamisest, et see on viimane võimalus, järgmised on juba lapselapsed. Ma sooviks lapselapsi küll, oleksin hea meelega vanaisa.
----------------------------------------------------------------------
Linnateatrist lahkudes näen Elmo Nüganeni noorima tütrega – käest kinni, süvenenud vestlusse, sammuvad nad läbi teatrimaja. Lähedus. Nad naeravad. Õnnelikult. Minust ei möödu mitte peanäitejuht, vaid isa.
Perekond. Suhted perekonnas. Sõpruskond kui perekond. Perekond. Elmo Nüganeni lavastused – 2011. aastal esietendunud «Aeg ja perekond Conway» valisid kolleegid viimase 12 kuu parimaks lavastuseks - räägivad pea alati just perekonnast. Miks? See küsimus jäi küsimata. Aga võib-olla peitub vastus Nüganeni enda perekonnaloos – Elmo Nüganeni ema kasvas kasuperes, Ingerimaalt pärit isa aga oli sunnitud lahkuma oma kodumaalt. «Ühel pole olnud isa-ema, teisel pole olnud isamaad ja emakeelt. Ja need inimesed leidsid teineteist,» on Nüganen ajakirjas Teater. Muusika. Kino meenutanud.
Ugalas mängis Nüganen lavastuses «Rohukannel» poisikest, kelle isa oli süüdi ema surmas. Stseen, kus poiss on oma vanematehaual, tundus Nüganenile alati kuidagi väga hea, puhastav, kerge ja lihtne. «Ma sain ta väga kiiresti kätte. Ja mina ei tea, miks, aga millegipärast tajusin kohe, et selles situatsioonis midagi on, siia on mingi koer maetud,» on Nüganen meenutanud.
Kui Nüganeni ema tuli «Rohukannelt» vaatama, põgenes ta kohe pärast etendust Tallinna. Alles aastaid hiljem, ühisel autosõidul, sattusid ema ja poeg juhuslikult sellest lavastusest rääkima, mispeale ema rääkis ära loo oma isast ja emast. «Ja alles siis sain ma aru, miks ta teatrisaalist minema läks. Ja miks mul võis olla mingisugune mentaalne, vaimne side selle stseeniga.»