K, 8.02.2023

Lahkus teenekas Hispaania arhitekt

Lahkus teenekas Hispaania arhitekt
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Hispaania arhitekt Ricardo Bofill.
Hispaania arhitekt Ricardo Bofill. Foto: ANNE-CHRISTINE POUJOULAT/AFP

Hispaania arhitekt Ricardo Bofill (82), kes lõi üle maailma sadu projekte, kogudes tunnustust oma sotsiaalelamute eest Prantsusmaal, suri COVID-19-ga seotud komplikatsioonide järel, teatas tema perekond.

Ta sündis Barcelonas 1939. aasta detsembris vahetult pärast Hispaania kolmeaastase kodusõja lõppu. Bofilli tunti kui lennujaamade, pilvelõhkujate ja kultuurirajatiste autorina, sealjuures kuulub tema portfooliosse Kataloonia Rahvusteater ja Donnelley ja Dearborni pilvelõhkujad USA-s Chicagos.

Ta sai aga tuntuks 1970. aastatel, kui temalt telliti sotsiaalelamute projekt Prantsusmaal.

«Ma olen tegelenud palju... linnadisainiga, see on see, mida mulle meeldib teha,» ütles ta Barcelonas 2021. aastal. Samal ajal on ta enda sõnul üritanud leiutada erinevaid arhitektuurikeeli ning mitte ennast korrata.

Tema perekonna sõnul peetakse arhitekti mälestusüritus tema Barcelona stuudios 26. ja 27. jaanuaril.

Ricardo Bofilli disainitud hotell Montpellieris Prantsusmaal.
Ricardo Bofilli disainitud hotell Montpellieris Prantsusmaal. Foto: Herve Champollion/AKG/Scanpix

Tema stuudio asub Barcelona äärealal endises tsemendivabrikus ning tal on bürood Pariisis, Montpellieris, New Yorgis, Tokyos, Chicagos, Pekingis ja Alžeerias. Kokku on ta lõpule viinud enam kui tuhat projekti.

Bofilli sotsiaalelamud Prantsusmaal äratasid suurt avalikkuse ja kolleegide tähelepanu oma «monumentaalse klassikalise keelega», ütles autor Douglas Murphy raamatus «Ricardo Bofill: Visions of Architecture».

Ühes tema sotsiaalelamute kompleksis Pariisi äärealal filmiti Terry Gilliami film «Brazil». Kuigi Bofilli inspireerisid iseäranis Itaalia renessanssi arhitekt Andrea Palladio ja uusklassitsismi stiili esindajad François Mansart ja Claude Nicolas Ledoux, siis tema suurim kiitus sai osaks kaasmaalasele Antonio Gaudíle, keda ta nimetas suurimaks geeniuseks arhitektuuri ajaloos.

Märksõnad
Tagasi üles