Tõnu Kõrvits kirjutas teose kuulsast lendurist Amelia Earhartist

Kultuuritoimetus
Copy
Lennunduspioneer Amelia Earhart 1928. aastal
Lennunduspioneer Amelia Earhart 1928. aastal Foto: The Associated Press/Scanpix

90 aastat tagasi sai Amelia Earhartist esimene naine – ja teine inimene pärast Charles Lindberghi –, kes lendas ilma vahemaandumiseta ja üksi üle Atlandi ookeani. 26.–28. mail tuleb Haapsalus, Tartus ja Tallinnas esiettekandele Tõnu Kõrvitsa «Tiibade hääl», USA lennunduspioneerist ja naisõigluslasest Amelia Earhartist inspireeritud uudisteos.

Lisaks üle Atlandi lennule on Amelia Earharti nimel teisigi rekordeid ning ta kirjutas oma lennukogemustest raamatuid. Inspireerituna sellest tähelepanuväärse naise elust ja loomingust kirjutas Tõnu Kõrvits teose «Tiibade hääl», mis tuleb Eesti Filharmoonia Kammerkoori, Tallinna Kammerorkestri ja dirigent Risto Joosti esituses esiettekandele järgmisel nädalal. Kontserdid toimuvad 26. mail Haapsalu Toomkirikus, 27. mail Tartu Pauluse kirikus ja 28. mail Tallinna Jaani kirikus.

«Minu meelest sisaldub «Tiibade hääle» kvintessents Amelia mõttes: julgus ja heldus on hingeõndsuse alus. See väärib meenutamist iga päev. Amelia kirjadest või luuletustest inspireeritud tekstidest ehk kõige krüptilisem, «Üks armastus» põhineb viimasel signaalil, mille Amelia teele saatis ja mis pärale ei jõudnudki,» ütleb Doris Kareva, kes kirjutas eestikeelsed tekstid Tõnu Kõrvitsa uudisteosele.

«Tiibade hääl» on kolmas osa Tõnu Kõrvitsa menukast triloogiast, kuuludes samasse sarja teostega «Lageda laulud» (2015) ja «Sina oled valgus ja hommik» (2019).

«Lageda laulud» tuli esmaettekandele 2015. aastal ning pälvis laialdast tähelepanu. Üheksaosalise koorile ja keelpillidele loodud tsükli eest sai helilooja Tõnu Kõrvits 2016. aastal Eesti riikliku kultuuripreemia. Eesti Kooriühing valis heliplaadi aasta kooriplaadiks 2017 ja NPR (National Public Radio, US) aasta parima kümne klassikalise muusika albumi edetabelis oli see kolmandal kohal. Lisaks püsis plaat 2017. aasta suvel mitmeid nädalaid Amazoni klassikaplaatide müügiedetabeli tipus. 2018. aastal tunnustati «Lageda laule» aasta klassikaalbumi tiitliga ning 2019. aastal etendus teatris Vanemuine samanimeline ballett.

«Sina oled valgus ja hommik», mille esiettekanne toimus mais 2019, on Tõnu Kõrvitsa sõnul otsekui sügavikust lauldud hümn elule ja armastusele. Selle heliplaat valiti pärast ilmumist Prantsuse maineka muusikaajakirja Classica kuu plaadiks ning 2021. aastal esitasid Eesti Filharmoonia Kammerkoor ja Tallinna Kammerorkester teost Pavese tekstide sünnilinnas Torinos maineka MITO festivali publikule.

Kolmas osa, «Tiibade hääl» alles alustab oma teekonda muusikalavadel. Dirigent Risto Joost, kes on triloogia kõigi osade tellija ja juhatanud kõiki selle esiettekandeid, ütleb, et kõik kolm teost on rõhutatult poeetilise lüürilise alatooniga ning erakordselt kaunid ja mõjusad. ««Tiibade hääle» esiettekandega saab üks oluline muusikaline sari tervikuks. Loodetavasti on meil võimalik pakkuda ka kuulamiseks Tõnu Kõrvitsa kõiki kolme teost ühel nädalavahetusel.»

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles