Eesti tippkammerkoor suundus Kanadasse kontsertreisile

Kultuuritoimetus
Copy
Erkki-Sven Tüür ja Endrik Üksvärav
Erkki-Sven Tüür ja Endrik Üksvärav Foto: Pressifoto

Eesti tippkammerkoor Collegium Musicale jaoks algas kontsertreis Kanadasse. Kaks nädalat kestva tuuri jooksul antakse kontserte Torontos, Ottawas ja Hamiltonis. Viimases tuleb koos Hamiltoni filharmoonia orkesteriga Endrik Üksvärava dirigeerimisel ettekandele Erkki-Sven Tüüri «Reekviem».

«Tegemist on meie esimese Kanada tuuriga ja loomulikult läheme sinna eesti muusikaga,» ütles Collegium Musicale dirigent Endrik Üksvärav. «Tormis, Pärt, Tüür, Kõrvits, Uusberg – need viis heliloojat on meil Kanada kontsertidel kavas. Ootame kohtumisi kohalike eesti kogukonna kooridega ja laulame jätkuvalt ka Ukraina toetuseks.»

Koori esimene ülesastumine toimub 26. mai keskpäeval Torontos, mil Collegium Musicale esituses kõlab Nathan Phillipsi väljakul Erkki-Sven Tüüri «Ukrainale». Õhtul järgneb kontsert mainekal vokaalmuusika festivalil «Sing!», kus Collegium Musicale kostitab festivalikülallisi Veljo Tormise loominguga tsüklist «Unustatud rahvad». 1. juunil toimub Collegium Musicale kontsert Hamiltonis ja 5. juunil Ottawas.

Collegium Musicale kontsertreis saab teoks Kanada Eesti muusika nädala raames (Estonian Music Week). Reisi toetab EV Kultuuriministeerium taotlusvoorust «Eesti kultuur maailmas» ja Eesti Kultuurkapital.

Kammerkoor Collegium Musicale on tuntud ja tunnustatud oma kõla ja kõrgetasemeliste esituste poolest. Koori asutaja ja dirigent on Endrik Üksvärav. Koori repertuaar ulatub renessansist kaasaega, eriti oluline on eesti heliloojate looming. Lisaks a cappella teostele esitatakse suurvorme.

Koori 11. tegevusaasta sisse jäävad lisaks Eestile kontserdid ja festivalid Itaalias, Prantsusmaal, Venemaal, Saksamaal, Tšehhis, Poolas, Soomes, Maltal, Iisraelis, Liibanonis, Kreekas, Hollandis ja Jaapanis. Olulistest festivalidest saab välja tuua näiteks Rhein Vokal ja Schleswig-Holstein Saksamaal, Al Bustan International Festival Liibanonis, Moravsky Autumn Brnos, Tšehhis ja Wratislavia Cantans Poolas. Kollektiividest kindlasti Helsingi barokkorkester (Soome), Raschér Saxophone Quartet (Saksamaa), NFM Leopoldinum kammerorkester (Poola) ja barokkansambel Barrocade (Iisrael).

2017 võitis koor EBU rahvusvahelise koorikonkursi «Let the People Sing» Grand Prix. Eesti kooriühing on tunnustanud Collegium Musicalet kolmel korral «Aasta koori» tiitliga (2017, 2014 ja 2011). Eesti Kultuurikapitali helikunsti sihtkapital tunnustas kammerkoori Collegium Musicale ja dirigent Endrik Üksväravat 2018. aastal aastapreemiaga Eesti koorimuusika särava edendamise ning pühendunud ja kõrgetasemelise tutvustamise eest nii Eestis kui ka välismaal.

Aastas annab Collegium Musicale ca 40 kontserti. Eesti heliloojatest on enim esitatud Veljo Tormise loomingut. 2020. aastasse jäi ühtlasi kolme tunni jagu eesti heliloojatelt tellitud teoste esiettekandeid. 2021. aastal andis Collegium Musicale kontserte üle-Eesti – kõigis Eesti maakondades. Tänavu on kooril kontserttuurid USAs, Kanadas, Poolas ja Itaalias.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles