T, 29.11.2022

Varalahkunud Batmani-staarist luuakse digitaalne kunstikollektsioon

Kultuuritoimetus
Varalahkunud Batmani-staarist luuakse digitaalne kunstikollektsioon
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Heath Ledgerist on valmimas piiratud väljalaskega NFT-seeria, millest saadav tulu annetatakse Heath Ledger Foundation'ile. Fotol Heath Ledger 2001. aastal.
Heath Ledgerist on valmimas piiratud väljalaskega NFT-seeria, millest saadav tulu annetatakse Heath Ledger Foundation'ile. Fotol Heath Ledger 2001. aastal. Foto: MICHAEL CAULFIELD/AP

Heath Ledgerist on valmimas piiratud väljalaskega NFT-seeria, millest saadav tulu annetatakse Heath Ledger Foundationile. Seeriasse kuuluvad aastatel 2002 kuni 2004 fotograaf Ben Wattsi tehtud fotod, mis pärinevad peamiselt Naomi Wattsi ja Heath Ledgeri kaheaastasest suhtest.

NFT-d on pakkumiste tegemiseks saadaval alates 14. septembrist. Enampakkumise võitjad saavad lisaks NFT-le kauni kunsttrükise, mille on allkirjastanud Ben Watts, või eksklusiivse trükise Wattsi varem nägemata fotodega. NFT-d sisaldavad mitmesuguseid kaadreid varalahkunud näitlejast, kes suri 2008. aastal 28-aastaselt. Seal hulgas on ka fotod Ledgerist LA jõe ääres rulaga sõitmas ja Drive-In Studios toimunud fotosessioonil.

Heath Ledger Foundationi kaudu antakse stipendiume noortele Austraalia näitlejatele ja talentidele, «kes näitavad üles erakordseid võimeid ja pühendumust oma tööle ning kellel on rahvusvahelised püüdlused ja kes soovivad töötada ja koolitada rahvusvaheliselt.» Rahalise stipendiumi, professionaalse karjäärikoolituse ja toetuse Hollywoodis on seni pälvinud näitlejad Bella Heathcote ja Cody Fern. Stipendiumide määramise eest on vastutanud teiste seas Chris Hemsworth, Naomi Watts, Matt Damon, Jacki Weaver ja Gary Oldman.

Mis on NFT?

NFT ehk non-fungible token (mittevahetatav märk) on digitaalse üksuse omandiõigus, mis võimaldab ostjal tõestada, et talle kuulub ainuke versioon sellest pildist. NFTd saab plokiahela tehnoloogia abil osta ja müüa.

Sarnaselt krüptovaluutadega ostetakse ja müüakse ka NFTsid eraldi platvormidel, nagu OpenSea, ja füüsilise objekti asemel müüakse omanikule plokiahelas registreeritud sertifikaat, millega saab soovi korral edasi kaubelda.

NFT-kunsti on kaht tüüpi. Esimesed on ühekordsed visuaalid, mida müüakse mittevahetatavate žetoonide ehk token’itena, umbes nagu maalid päriselus. Teised on NFT-kollektsioonid või «projektid», nagu Bored Ape Yacht Club, mis meenutavad rohkem Pokémoni kaarte, kus kindla malli järgi toodetakse sadu või tuhandeid variatsioone, millest igaüks on harulduse järgi reastatud.

Märksõnad
Tagasi üles