Ebatavaline eksperiment: kaheksa inimest elasid keset kõrbe kunstlikus ökosüsteemis

Kultuuritoimetus
Copy
Kaader filmist «Kosmoselaev Maa»
Kaader filmist «Kosmoselaev Maa» Foto: Filmikaader

Kaheksa inimest elasid kaks aastat välismaailmast eraldatult Arizona kõrbesse ehitatud kunstlikus ökosüsteemis. Kuidas see aastail 1991–1993 laineid löönud eksperiment sündis, millega lõppes ja mida sellest tagantjärele arvatakse, näitab USA režissööri Matt Wolfi film «Kosmoselaev Maa» («Spaceship Earth»), mis linastub kolmapäeval Kumu kultuuriteemaliste dokumentaalfilmide programmis.

Pöörase ettevõtmise eesmärk oli katsetada, kas kinnine kunstlik ökosüsteem, mille elanikud suudaks end ise varustada hapniku, joogivee ja toiduga, on võimalik ja kas seda saaks üle kanda ka koduplaneedist kaugemale, näiteks ellujäämiseks Kuul.

«Tõsielu, mis võib olla uskumatum kui väljamõeldis,» kirjutasid lennukama sulejooksuga väljaanded pärast filmi esilinastust. Aga seda on nimetatud ka hoiatusfilmiks ja idealismi ülistuseks meie üha süngemaks muutuvas maailmas.

Kolmapäeval, 14. septembril kell 18 Kumu auditooriumis aset leidva seansi juhatab sisse ökoloog Mihkel Kangur. Kultuuriteemaliste filmide sarja «Kumu dokumentaal» korraldavad Kumu ja PÖFF. Sissepääs kõigile selle sarja seanssidele on prii. Loe lähemalt, milliseid filme saab näha Kumu dokumentaalfilmide sarja uuel hooajal.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles