EESTI REŽISSÖÖRI TRIUMF Filmitegija Anna Hints võidutses mainekal Sundance'i filmifestivalil (1)

Kultuuritoimetus
Copy
Анна Хинтс на фестивале.
Анна Хинтс на фестивале. Foto: Rain Rannu

Režissöör Anna Hintsi esimene täispikk dokumentaalfilm «Savvusanna sõsarad» esilinastus tänavusel Sundance'i filmifestivalil, mis on üks viiest maailma olulisemast filmifestivalist. Maailmakino dokumentaalfilmide võistlusprogrammis linastunud film tõi Anna Hintsile parima režissööri auhinna, andis Sundance'i filmifestival Twitteris teada.

Pärast dokfilmi 23. jaanuaril toimunud esilinastust kommenteeris Anna Hints: «Publik oli kohe algusest peale filmiga emotsionaalses mõttes kaasas: lõbusate lugude ajal naerdi ja valusamaid lugusid jälgiti pingsas vaikuses. Peale esilinastust tulid mitmed naised minuga pisarsilmi rääkima, kuidas see film neid sügavalt puudutas ja päris palju uuriti ka selle kohta, kuidas suitsusauna kogeda saaks.»

See on Eesti filmi jaoks esimene kord Sundance'il võita. Eesti filmidest on Sundance'i festivalil varasemalt näidatud Oskar Lehemaa lühiõudusfilmi «Karv» ning Veiko Õunpuu filmi «Püha Tõnu kiusamine». Hintsi «Savvusanna sõsarad» on esimene kodumaine dokfilm, mis Sundance'ile jõudnud.

22. jaanuaril Sundance’il esilinastunud film pälvis kriitikutelt rohkelt positiivset vastukaja.

Anna Hints on suure tunnustuse üle sõnatu: «See on uskumatu tunne, kui paljud on tulnud meid filmi eest tänama, olnud puudutatud, nutnud, kallistanud, jaganud enda lugusid… Loodan väga, et Savvusanna sõsarad inspireerib looma kogukondi, kus olla haavatav, jagada kõiki oma hirme ja terveneda läbi toetava kogukonna toe. Ma olen nii tohutult, tohutult tänulik oma tiimile meeletu usalduse ja vankumatu usu eest minusse, meie filmi, visiooni…See auhind kuulub meile kõigile, kes me oleme siia filmi oma südame pannud! Aitjumma-aitjumma!!!»

Produtsent Marianne Ostrat avaldab lootust, et äsjane auhind annab tõuke suuremale rahvusvahelisele levikule: «Sundance’i kaliibriga festivalide programmis auhinna võitnud filme tahavad vaadata kõik filmivaldkonna professionaalid ja äsja saadud parima režissööri auhind aitab veelgi enam «Savvusanna sõsarate» vastu huvi kasvatada. Juba praegu on laual pakkumised kinoleviks mitmetes välisriikides ja meid on kutsutud paljudele festivalidele üle maailma. Siit edasi saab ainult veel paremaks minna!»

Film linastus festivalil kokku viiel korral ning seansid algasid regivärsi laulmisega. Marianne Ostrati sõnul on publik filmi väga soojalt vastu võtnud: «Iga kord pärast linastust tulid inimesed publiku seast meiega rääkima. Avaldati oma mõtteid filmi teemal ja uuriti Eesti kohta. Oleme nädala jooksul filmigrupiga Eesti kultuuri rahvusvahelisele publikule tutvustanud nii, et Lõuna-Eesti turismiettevõtted pangu end valmis - kõik tahavad savvusanna maagiat omal nahal kogeda.» 

Filmi «Savvusanna sõsarad» režissöör ja stsenarist on Anna Hints. Produtsent on Marianne Ostrat (Alexandra Film, Eesti), kaasprodutsendid on Juliette Cazanave (Kepler22 Productions, Prantsusmaa), Hlín Jóhannesdóttir (Ursus Parvus Island) ja Eero Talvistu † (Eesti). Filmi operaator on Ants Tammik, monteerijad Hendrik Mägar, Tushar Prakash, Qutaiba Barhamji, Martin Männik ja Anna Hints. Heli salvestasid Tanel Kadalipp ja Patrick McGinley. Helirežissöör on Huldar Freyr Arnarson (Island) ning heliloojad Edvard Egilsson (Island) ja ansambel EETER (Anna Hints, Marja-Liisa Plats, Ann Reimann).

Filmi valmimist toetasid Eesti Filmi Instituut, Eesti Kultuurkapital, Centre national du cinéma et de l’image animée, SACEM, Sundance Institute Documentary Fund, Islandi Filmikeskus ning Tartu Filmifond. Projekti arendati Ice & Fire Docs dokfilmide arendusprogrammis. Projekti esitleti IDFA Forumil ja Nordisk Forumil.

Sundance'i filmifestival on iga-aastane kõrgetasemeline filmisündmus, mida korraldab Sundance'i Instituut. See on Ameerika Ühendriikide olulisim sõltumatute filmide festival ning aasta esimene viiest maailma tippfestivalist ehk Big Five’ist. Nende hulka kuuluvad veel Berliini, Cannes’i, Veneetsia ja Toronto filmifestivalid. Sundance’i filmifestival toimub 19.-29. jaanuaril USA-s Utah’s.

«Savvusanna sõsarad» jõuab Eestis kinodesse 2023. aasta märtsis ja filmi levitab Eestis ACME Film. 

Tagasi üles