K, 29.03.2023

Sõnajulguse missioonipreemia pälvis tuntud Eesti luuletaja

Kultuuritoimetus
Sõnajulguse missioonipreemia pälvis tuntud Eesti luuletaja
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Hando Runnel.
Hando Runnel. Foto: Tairo Lutter / Postimees

Arnold ja Heli Susi nimelise sõnajulguse missioonipreemia pälvis tänavu luuletaja ja esseist Hando Runnel, kes on kasutanud oma sõna jõudu Eesti riikliku iseseisvuse, demokraatlike väärtuste ja ajaloolise tõe eest seismisel.

Viljaka poeedi, esseisti ja kriitikuna on Hando Runnel aidanud läbi aastakümnete hoida elus eestluse mõtet ja väärtusi ning viidanud oma töödes palju ühiskondlikele valupunktidele, teatas justiitsministeerium.

Läinud aastal möödus 40 aastat tema luulekogu «Punaste õhtute purpur» ilmumisest, mis oli eestlastele okupatsiooni ajal oluliseks pidepunktiks usu, lootuse ja unistuste hoidmisel. Hando Runnel on käivitanud ka rahvusliku suursarja «Eesti mõttelugu», milles ilmus hiljuti ka Arnold Susi artiklite kogumik.

«Sõnajulgus on omandanud tänapäeval uusi tähendusi, kuid selle olulisus pole ajas sugugi kahanenud. Julgusega sõna kasutada käib endiselt kaasas ka vastutus, sest sõna jõud on tugev kahtepidi – nii demokraatia ja vaba ühiskonna eest seismisel kui ka nende väärtuste jalge alla tallamisel. Rängalt tõde moonutav infosõda, mis käib praegu koos Ukraina vastase jõhkra agressiooniga, on selle ehedaks tõestuseks,» ütles justiitsminister Lea Danilson-Järg.

«Eestigi on minevikus valede tõttu tugevasti kannatanud. Seetõttu peame eriliselt meeles pidama inimesi, kes julgesid kasutada oma sõna jõudu demokraatia ja vabaduse eest seismiseks ka keerulistel aegadel. Hando Runnel on just selline inimene, kes aitas edendada ja kaitsta oma loomingu kaudu meie riigi iseseisvust ja alustalasid ning on seetõttu sõnajulguse missioonipreemiat igati väärt,» lisas justiitsminister.

Kuna Hando Runnelil ei olnud võimalik kolmapäeval tunnustusüritusest osa võtta, toimetati missioonipreemia klaastaies Tartusse, kus justiitsminister Lea Danilson-Järg ning Arnold ja Heli Susi pereliige Tiina Uusma andsid selle ühiselt üle Hando Runneli heale sõbrale ja kirjastuse Ilmamaa juhile Mart Jagomägile, kes omakorda viis selle preemiasaajale.

Preemiasaaja väljakuulutamisele järgneb paneeldiskussioon teemal «Sõnajulguse ajalugu ja tänapäev». Paneelidiskussioonis osalevad kirjanik ja režissöör Imbi Paju, venekeelse Postimehe peatoimetaja Sergei Metlev ning kunstiteadlane Harry Liivrand. Diskussiooni juhib ajakirjanik Joonas Hellerma.

Arnold ja Heli Susi nimelise missioonipreemiaga tunnustab justiitsministeerium inimesi, kes on julgenud kasutada oma sõna jõudu Eesti riikliku iseseisvuse, demokraatlike väärtuste ja ajaloolise tõe eest seismisel. Tunnustusega käib kaasas sulekujuline klaastaies ja rahaline preemia. Preemia suurus on seotud aastaarvuga ning 2023. aastal on selle suuruseks 2023 eurot.

Sõnajulguse missioonipreemia kandidaate said avalikule konkursile esitada kõik üksikisikud ja organisatsioonid. Laureaadi valis esitatud kandidaatide hulgast välja ja esitas justiitsministrile hindamiskomisjon, kuhu kuulusid Arnold ja Heli Susi pereliikmed Tiina Uusma ja Hannaliisa Uusma, esindajad Eesti Memento Liidust, Eesti Vabadusvõitluse ja Vastupanuliikumise Mälestusliidust ning justiitsministeeriumist.

Varem on sõnajulguse preemia pälvinud kirjanik ja filmirežissöör Imbi Paju.

Arnold Susi (1896–1968) oli vabadussõja vabatahtlik, Eesti riigi ülesehitaja, õigusteadlane, ühiskonnategelane, Otto Tiefi valitsuse haridusminister, poliitvang ja memuarist. Heli Susi (1929-2020) oli Arnold Susi tütar, tõlkija, toimetaja, õpetaja, isa mälestuste jäädvustaja. Kogu maailma sõnavabaduse ja sõnajulguse eest seisev literaatide PEN-klubi valis Heli Susi 2018. aastal oma auliikmeks.

Märksõnad
Tagasi üles