Saada vihje

Tulekul on Eesti bändi päevad

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Ansambel Resonabilis: üks süvamuusikabändidest, kes esineb seekordsetel bändivaimust kantud Eesti muusika päevadel.
Ansambel Resonabilis: üks süvamuusikabändidest, kes esineb seekordsetel bändivaimust kantud Eesti muusika päevadel. Foto: Kaupo Kikkas

Eesti muusika päevad on 1979. aastast igal kevadel esitlenud uut Eesti akadeemilist muusikat. Sel sajandil seostuvad muusikapäevad kahe noore helilooja nimega: kunstilised juhid Timo Steiner ja Ülo Krigul on aasta-aastalt hoidnud festivali värskena mitmete uuendustega nagu helilise välja laiendamine avangardi või andergraundi ja elektroonika kaasamine.


Tänavust festivali kooshoidvaks niidiks on «bänd»: muusika tegemine bändiga, meetod, mida korraldajad kannavad ka süvamuusika valda. Üks viimase aja tehnilisi, aga võib-olla ka põhimõttelisi uuendusi – ühinemine Tallinn Music Weekiga –, on seekord ära jäänud, viimane toimub nädal hiljem. Põhimõte on aga ikka sama: pakkuda ettekandmisvõimalust eesti heliloojate uutele teostele.

Ülo Krigul, miks katkes kooselu Tallinn Music Weekiga?

Lahkukolimine on tingitud praktilistest asjaoludest. Vastastikune tõmme on endiselt olemas. Kuna muusikapäevade kavas on ka nii suured koosseisud nagu ERSO, kes plaanivad oma töögraafikuid mitu aastat ette, siis meie festivali toimumise aeg sõltub eelkõige nendest.

Tõenäoliselt satume Tallinn Music Weekiga mõnel tuleval aastal jälle samale nädalavahetusele, kuna asume samas ajavööndis. Mõlemal variandil on oma plussid ja miinused.

See oli hea suundumus, et indimehed ja elektroonikud sõeluvad klassikategijatega läbisegi üritustel. Kas see iseenesest võiks jätkuda?

Loodetavasti jäävad indimehed muusikapäevadele sõeluma igal juhul. Programmis on ju ka koostöös festivaliga Hea Uus Heli toimuv Eesti muusika öö ja Areaali live’il annab kontserdi Kreatiivmootor. Nii et ühenduspunkte leidub. Samuti jääb Tallinn Music Weeki kavva eesti heliloojate showcase, mis toimub seekord lihtsalt väljaspool muusikapäevi.

Mis see bändiidee endast kujutab? Sa oled ju ise ka bändimees: Compromise Blue, Singer Vinger.

Oma bändikogemusest olen saanud selle, mida heliloojana üksi nokitsedes iial ei saa – tunde, kuidas muusikaline energia sinu silmade, kõrvade ja näppude all muundub ajas ja ruumis füüsikaliseks. Ja ka selle tunde, kuidas need, kellega koos mängid, sind nii inimese kui muusikuna vahetult mõjutavad.

Sarnast asja olen kogenud ka filmimuusikat tehes – protsess ja lõpptulemus on suurema grupi inimeste koostöös sündinud. Süvamuusikas tuleb seda ette mõne interpreediga, kellele parasjagu teost kirjutad.

Kust algab ja kus lõpeb bänd? Mille poolest erineb näiteks bändivaim orkestri omast? Liikmete arvu erinevus ei pruugi alati nii suur ollagi, aga ilmselt demokraatia ja vabaduse poolest? Bändis sageli igaüks loob ise oma partii, teosed sünnivad koos tehes... Võetakse prooviruumis mõni õlu, jämmitakse hommikuni... Kas see ka süvamuusikabändides nii on?

Mulle tundub, et parematel juhtudel on see ka süvamuusikabändides sama – ühine loov vaimsus, ideed ja sõprus viivad ühise muusikani. Ka suures orkestris on ühine muusikatunnetus väga oluline. Seal on selle koondajaks aga dirigent. Lihtsalt mingist hetkest kasvab koosseisu kriitiline mass nii suureks, et on vaja suunajat ja otsustajat. Ka väiksemates bändides on ju rollid jaotatud – osa on rohkem liidrid.

Samas, suur osa orkestrimuusikuid mängib ka kammermuusikat. Nii et nad oskavad ehk seda vahetumat ansamblitunnetust orkestrisse kaasa võtta. Bändis mängimine – ükskõik kas pop- või süvamuusikas – on igal juhul üks vahetumaid muusikalise suhtlemise viise.

Võib-olla mõned uued nimed muusikapäevade kavast, Eesti muusika tulevik?

Kui tudengite kontsert välja arvata, siis kõige uuem nimi on Liisa Hirsch, kes kirjutas lühikese lavateose Resonabilisele.

Huvitavad projektid on ka Kaverikontsert, Bänd koos ERSOga jm. Kui tähtis on uute nurkade leiutamine sulle ja Timole?

Eks ole oluline ka tasakaal uue ja vana vahel. Ja samuti kontekst, kuidas uusi asju välja pakkuda. Ma ise vist tegelikult väga pingsalt ei mõtle, et nui neljaks midagi uut teha. Pigem sedasi, et oleks inspireerivad ja mingi tulevikuperspektiiviga asjad.

Eesti muusika päevad

Esinevad Ansambel U:, Resonabilis, Uus Tallinna Trio, Repoo Ensemble, Heinavanker, Esbjerg Ensemble (Taani), Kreatiivmootor, Kosmofon, ERSO jt
19.–24. märtsini Tallinna kontserdipaikades

Tagasi üles