Tõeline eikellegimaa: uskumatu, kuidas Setomaal elatakse!

Kultuuritoimetus
Copy
Filmi «Läinud on jäänud» tegemiseks rändas autor Varun Trikha aastaid kaameraga Setomaal.
Filmi «Läinud on jäänud» tegemiseks rändas autor Varun Trikha aastaid kaameraga Setomaal. Foto: Filmikaader

Kinodesse jõudis New Delhis sündinud režissööri Varun Trikha dokumentaalfilm «Läinud on jäänud». Filmi autor rändas aastaid kaameraga Setomaal, et jäädvustada sealsete inimeste lugusid ning nende suhestumist mineviku ja olevikuga. 

Riigipiiride tõttu lõhkikistud ajalooline Petserimaa on paik, mis paneb mõtisklema kaotusest, eraldusest, lahkumissunnist ning soovist oma kultuuriga taas ühendust leida.

Kuue aasta vältel tõmbab Varun Trikhat ikka ja jälle tagasi kolme kohaliku asuka juurde, kes on otsustanud jääda sellele eikellegimaale.

Nad üllatavad teda lugudega oma unenägudest, mis möödunut ja pöördumatult kaotatut leevendavad. Omapärasel moel äratavad need lood üles ka režissööri enda mälestused ja otsingud. Ühel ööl, hüljatud majas peavarju leidnuna, näeb ta salapärast und oma ammulahkunud vanaisast, keda ta pole kunagi kohanud, ning ta otsustab välja selgitada, kes tema vanaisa tegelikult oli.

Oma poeetilises, visuaalselt ja tähenduskihtidelt rikkas filmis paotab autor unenäolise ukse korraga nii Eesti kui ka India ühiskonna haavadesse ning oma isiklikku perekonnalukku.

Filmi režissöör, stsenarist ja monteerija on Varun Trikha, operaatorid Heiko Sikka ja Varun Trikha. Filmi produtsent on Karin Reinberg-Shestakov ning tootja Revolver Film.

Film on seto, hindi ja inglise keeles ning eesti- ja ingliskeelsete subtiitritega. Filmi tootmist on toetanud Eesti Filmi Instituut, Eesti Kultuurkapital, Eesti Rahvakultuuri Keskus, Hooandja, erarahastajad ja Revolver Film. Maailma esilinastus toimus Yamagata IDFFil 2023. aasta oktoobris.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles