Eesti ja Ukraina vaheliste kultuurisuhete nimel tehti ootamatu annetus

Kultuuritoimetus
Copy
DefSecIntel Solutionsi tegevjuht on traditsioonilise EY Aasta Ettevõtja tiitliga pärjatud Jaanus Tamm.
DefSecIntel Solutionsi tegevjuht on traditsioonilise EY Aasta Ettevõtja tiitliga pärjatud Jaanus Tamm. Foto: Madis Veltman

Eesti kaitsetööstusettevõte DefSecIntel Solutions OÜ tegi sihitud annetuse Kultuuripartnerluse Sihtasutusele, et toetada Eesti ja Ukraina vaheliste kultuurisuhetega seotud projekte. Peamine osa toetusest on mõeldud juba kolm aastat emigratsioonis toimuva Ukraina suurima klassikalise muusika festivali Odessa Classics korralduseks Tallinnas.

DefSecIntel Solutionsi tegevjuht Jaanus Tamme sõnul tajuvad ettevõtjad üha enam, et väärtuste rindel on kaitsetööstus ja kultuuriavalikkus seotud palju enam kui esmapilgul tundub.

«Defsecinteli jaoks on Ukraina igakülgne toetamine väga oluline. Meie investeeringud ja innovatsioon on seotud panusega Eesti, aga ka paljude teiste riikide rahvusliku julgeoleku tagamisel,» sõnas Tamme. «Kultuur ja selle kandjad teevad igapäevaselt väga olulist, tihti nähtamatut tööd, et ühiskonnas olulised teemad püsiksid meie silme all ja me ei unustaks samas oma partnereid ka nende ajaloo kriitilistel hetkedel. Seetõttu toetame heal meelel Kultuuripartnerluse Sihtasutuse initsiatiive, mis on seotud Eesti ja Ukraina vaheliste kultuurisidemete hoidmisega, selge fookusega Odessa Classics festivalil Tallinnas.»

Kultuuripartnerluse SA korraldab kolmandat aastat järjest Tallinnas Odessa Classics festivali. Tänavu toimub Tallinnas üks kontsert, mis on pühendatud Ukraina suurimale kaasaegsele heliloojale Valentõn SIlvestrõvile. Sihtasutuse juhataja Meelis Kubitsa sõnul on DefSecIntel Solutions annetus teedrajav eeskuju kogu kaitsetööstusvaldkonnale.

«See sektor areneb praegu plahvatusliku kiirusega, kuid ühel hetkel me küsime kõik, kelle või mille nimel. Ja Eesti Põhiseaduses on see kõik ilusti kirjas, mille nimel. Seega saab vaid tunnustada Eesti ühe äriliidri panustamist riikidevaheliste kultuurisuhete hoidmisel, mida tehakse suuresti inimlikul entusiasmil ja väikese sõpruskonna toel,» sõnas Kubits.

Tänavu kevadel pälvis Jaanus Tamm traditsioonilise EY Aasta Ettevõtja tiitli. DefSecIntel Solutions on Eesti kõrgetasemeliste seire- ja olukorrateadlikkuse platvormide arendada ja tootja, kasutades autonoomsetes ja mobiilsetes süsteemides AI-tehnoloogiaid. Defsecintel on Eesti Kaitse- ja Kosmosetööstuse Liidu ning kaitsetööstuse klastri liige. 2023. aastal tunnustatud Eesti parima kaitsetööstusettevõtte tiitliga.

Neli aastat tagasi asutatud Kultuuripartnerluse Sihtasutus on eesti noorte muusikute õpingute ja muude algatuste toetuseks vahendanud 200 tuhande euro ulatuses erasektorist pärit annetusi. Lisaks noortele on sihtasutuse fookuses eesti kultuuri eksport, heliloomingu tellimise kasvatamine erasektori poolt, Eesti ja Ukraina kultuurisuhete, märkamise kultuuri edendamine ning üldise teadlikkuse kasvatamine ettevõtluse ja kultuurivaldkonna koostöövõimalustest.

Viimastel aastatel on sihtasutus Tallinnas korraldanud emigratsioonis toimuvat Ukraina suurimat klassikalise muusika festivali Odessa Classics. Möödunud aasta maikuus korraldati Odessas esimene rahvusvaheline kultuurisündmus täiemahulise sõja ajal, mille käigus andsid Odessas heategevusliku kontserdi eesti džässmuusikud.

Tagasi üles