ÜLESKUTSE Jaanilaupäeval kandku eestlased ühte rõivaeset. Ja mitte vaid naised!

Kultuuritoimetus
Copy
«Ajalooliselt on kirivöö olnud pigem naiste riietusse kuuluv, kuid kandes seda detailina kaasaegse riietuse juures, võiksime siiski ka meestel lubada kirivööd rohkem kanda,» ütleb algatuse üks eestvedaja Kristel Vihman.
«Ajalooliselt on kirivöö olnud pigem naiste riietusse kuuluv, kuid kandes seda detailina kaasaegse riietuse juures, võiksime siiski ka meestel lubada kirivööd rohkem kanda,» ütleb algatuse üks eestvedaja Kristel Vihman. Foto: Pressifoto

Jaanilaupäeval, 23. juunil kutsutakse kõiki üle Eesti kandma kirivööd. Uue uhke juba teist aastat toimuva algatuse Kirivööpäeva on ellu kutsunud ettevõte Pärimusdisain ning Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liit sooviga julgustada kandma kirivööd ja ka eesti rahvariiete aksessuaare laiemalt.

 

Kirivöö kandmise jaoks ei pea olema tingimata rahvariietes. Vöö võib siduda tänapäeval nii kleidile, teksadele, mantlile või kimonole. Kirivööd võib kanda päeval erinevatel sündmustel, miks mitte tööl ja võimalusel õhtul muidugi lõkke ääres, igaüks leiab oma viisi.

Selle aasta kirivööpäeva ettevalmistused algasid tasapisi juba märtsis, mil Tartus Eesti Rahva Muuseumis toimus koos rahvusvaheliste esinejatega «Kirivöö inspiratsioonipäev». Kui «#kirivööpäev Jaanilaupäeval kirivööga!» on asukohavaba sündmus, siis märtsis oli võimalus kirivöö huvilistel omavahel kokku saada, lugusid ja kogemusi jagada. Esinejad rääkisid kirivööst üldisemalt, kus riigis, mis piirkonnas milliseid vöösid tehakse ja kantakse.

Sõna said Siarhiej Makarevich Tartu Ülikooli nooremteadur, kes rääkis valgevene vöödest, Läti rahvarõiva meister Edite Kuzmane, kes keskendus liivi vöödele ning eesti kirivöid tutvustas kirivöö uurija ja meister Piia Rand. Samuti arutleti kirivöö märgilisusest kosmilises mõõtmes märkide (Aivar Sarapik, kirivöö eestkõneleja ja Tõnis Vindi kaasaegne) ja ruumilisuse kaudu (EKA moedisaini professor Piret Puppart). Üllatusesinejana veebi teel oli Pärna Veronika Kihnust, kelle juures toimus mais huvilistele ka vöökursus Kihnus.

Selle aasta kirivööpäeva ettevalmistused algasid tasapisi juba märtsis.
Selle aasta kirivööpäeva ettevalmistused algasid tasapisi juba märtsis. Foto: PihlaLeena Põldma

Üks projekti eestvedajatest Kristel Vihman ütles: «Eelmisel aastal alguse saanud algatus «#kirivööpäev Jaanilaupäeval kirivööga!» leidis väga palju positiivset tagasisidet ja julgustas meid üleskutsega jätkama ka sel aastal. Endiselt on meie eesmärgiks saada kappidest välja võimalikult palju kandmise hetke ootavaid kirivöösid. Veel jõuab ka endale kirivöö osta või lasta kinkida. Ilus uus komme võiks olla ka see, et kinkida koolilõpetajale kirivöö ja miks ka mitte edaspidi sõbrale sünnipäevaks.»

«Ajalooliselt on kirivöö olnud pigem naiste riietusse kuuluv, kuid kandes seda detailina kaasaegse riietuse juures, võiksime siiski ka meestel lubada kirivööd rohkem kanda. Setumaal tegelikult ongi kirivööd kandnud ka mehed, nii et ka traditsiooniliselt pole selles midagi eriskummalist. Seega kutsun üles nii mehi kui naisi kirivööd kandma,» lisas Vihman.

Ettevõtmise haripunkt on 23. juunil, jaanilaupäeval. Sel päeval oodatakse kõiki kirivööd kandma ja päeva jooksul pildistama end kirivööga ning postitama pilte sotsiaalmeediasse kirivöö sündmuse alla või enda lehele. Lisada palume kindlasti #kirivööpäev2024 #Jaanilaupäevalkirivööga nii saame hinnata osalejate arvu. Korraldajad on rõõmsad, kui märgitakse ka oma geograafiline asukoht, nii saab näha kui kaugele sündmuse info leiab ning paljud inimesed kirivööpäeval üleskutsest osa võtavad.

Tagasi üles