Saada vihje

Eesti ettevõtjad tulid appi: peagi taasavatav Notre-Dame'i katedraal saab ülikalli Estonia klaveri (1)

Toimetaja: Kultuuritoimetus
Copy
15. aprillil 2019 lahvatas Pariisis Notre-Dame'i katedraalis tulekahju.
15. aprillil 2019 lahvatas Pariisis Notre-Dame'i katedraalis tulekahju. Foto: Diana Ayanna / AP

Kogu Euroopat šokeerinud ulatuslikus tulekahjus tõsiselt kahjustada saanud Notre-Dame plaanitakse taasavada detsembri alguses, on Emmanuel Macron kinnitanud. Eesti ettevõtjate ja ühiskonnategelaste abiga saab taastatud kirikusse ka üks Estonia klaver.

Algatuse taga on Kirikufond, mille nõukogu esimees on Estonia klaverivabriku omanik Indrek Laul, vahendab Eesti Päevaleht. Laulu sõnul tekkis enam-vähem kohe soov panustada kuidagi katedraali taastamisse.

«Kui Notre-Dame põles, põles Euroopa kultuur,» selgitas ta. Notre-Dame'i viidava klaveri tootmise hind oli 48 500 eurot, mille jaoks koguti annetusi. Klaver jõuab Pariisi novembrikuus, mõned nädalad enne taasavamist.

Leekides Notre-Dame'i katedraal.
Leekides Notre-Dame'i katedraal. Foto: EDMOND SADAKA EDMOND / SIPA

Varem on Indrek Laul andnud veel Tartu Jaani kirikule klaveri Estonia 225, mis valmistati spetsiaalselt kirikule. 

Notre-Dame süttis põlema 2019. aasta aprillis ning jäi meelde ühe tolle aasta traagilisema sündmusena. Jumalaema kiriku taastamiseks kuluv summa ei ole täpselt selge, kuid on hinnatud, et see läheb maksma umbes 846 miljonit eurot. Suur osa sellest tasuti tänu annetustele, mida tuli 150 erinevast riigist kohe pärast jahmatavat tulekahjut.

Johan Randvere kevadel Vändras renoveeritud Estonia klaverit sisse mängimas.
Johan Randvere kevadel Vändras renoveeritud Estonia klaverit sisse mängimas. Foto: Urmas Luik

President Emmanuel Macron hindas, et taastamine võtab aega umbes viis aastat. Vahepeal pidurdas tööd koroonapandeemia, kuid Macroni lubadus sai peaaegu täidetud. Kiriku taasavamine toimub uhkelt 8. detsembril, kuid taastamisega tegeletakse järgmistel aastatel veel edasi.

Kui Notre-Dame saab omale Estonia klaveri, siis kõige hinnalisemaks instrumendiks Notre-Dames on sealne tohutu orel, Prantsusmaa suurim muusikainstrument. 8000 vilega orel elas tulekahju üle, kuid see oli kaetud mürgise pliitolmuga. Selle instrumendi restaureerimine on olnud ajamahukas ettevõtmine, sest kõik viled tuli eraldi taastada ning häälestada.

Tagasi üles