Skandaal oksjonikorraldaja ümber: inimeste säilmed ei ole müügiks!
Toimetaja:Kultuuritoimetus
10. oktoober 2024, 12:53
Uuendatud 10. oktoober 2024, 12:53
Inimjäänuste oksjonile panemine on dehumaniseeriv tegu, mis jätkab koloniaalvägivalda.
Pitt Riversi muuseumi direktor Laura Van Broekhoven oli planeeritud oksjonist šokeeritud.
Briti oksjonimaja tahtis müüa päid ja koljusid, mis pärinevad erinevatest kogukondadest üle maailma.
Briti oksjonimaja otsustas müügilt eemaldada inimeste ja esivanemate säilmed, sealhulgas kahanenud inimkolbad ja -pead, mis pärinevad erinevatest kogukondadest üle maailma. Selline müügiplaan tekitas nimelt suurt pahameelt põlisrahvastes ning muuseumides, vahendab The Guardian.
Loetletud esemete hulgas olid Lõuna-Ameerika Jivaro rahva kahanenud pead, Lääne-Aafrika Ekoi rahva kolbad ja 19. sajandi inimese sarvedega kolp India ja Myanmari Naga rahvast, teatas BBC.
Tetsworthis Oxfordshire’is asuv Swani oksjonimaja eemaldas esemed pärast Naga lepituse foorumi (FNR) hukkamõistu.
Oksjonit kritiseeris ka Oxfordis asuva Pitt Riversi muuseumi direktor, kes peab põlisrahvaste kogukondadega aktiivselt arutelusid selliste säilmete tuleviku üle. Muuseumi kogus on palju niisuguseid esemeid.
Pahameelt tuli ka Indiast
India Nagalandi osariigi peaminister Neiphiu Rio mõistis hukka inimjäänuste oksjonile panemise kui dehumaniseeriva teo, mis jätkab koloniaalvägivalda. Ta ütles, et see on emotsionaalselt tundlik ja püha küsimus, teatas India meedia. FNR oli otse oksjonimajaga ühendust võtnud.
Pitt Riversi muuseumi direktor Laura Van Broekhoven ütles BBC-le, et ta oli šokeeritud kavandatavast oksjonist ning kiitis otsust esemed eemaldada. Müük oli tema sõnul eetiliselt tõsiselt problemaatiline paljude kogukondade jaoks üle maailma.
«Fakt, et need esemed võeti, on väga valus, ja fakt, et neid müüdi, on lugupidamatu ja hoolimatu. Oleme teadlikud, et säilmed koguti 19. ja 20. sajandil, kuid nende müük 2024. aastal oli üsna šokeeriv,» lisas ta.
Oksjonipidaja, hindaja ja Swani oksjonimaja omanik Tom Keane kinnitas, et esemed võeti tagasi pärast seda, kui teisipäeval saadi kaebusi. «Me uurisime asja, pidasime lugu väljendatud seisukohtadest ja võtsime esemed müügilt ära,» ütles ta.
Inimsäilmed, sealhulgas kahanenud pead, pole Pitt Riversi muuseumis vaatamiseks välja pandud alates 2020. aastast, mida tehti osana dekoloniseerimisprotsessist.
1884. aastal asutatud muuseum, mis keskendub antropoloogiale, etnoloogiale ja arheoloogiale, peab paljude põlisrahvaste gruppidega dialoogi oma kogus olevate esemete tuleviku üle.
«Me võtame praegu ühendust kogukondadega, kellelt need inimsäilmed pärinevad, ja nad saavad meile öelda, kuidas nad sooviksid, et me nende eest hoolitseksime või kas nad soovivad neid tagasi saada,» ütles Van Broekhoven BBC-le.
Koloniseerimise valusad jäljed
«Kõiki neid asju on võimalik teha, kui need on avalikes kogudes, nagu meie oma. Me vastutame nende säilmete eest, aga kui need müüakse maha oksjonil, siis on nad avalikust kasutusest väljas ja kogukondadel pole nendega enam kontakti.»
Ta tunnustas oksjonimaja otsust jäänused müügilt eemaldada, kuid küsis, mis neist nüüd edasi saab.
Mais võttis Dorseti oksjonimaja müügilt tagasi 18 muistsest Egiptusest pärit inimkolpa, kui Tööpartei parlamendiliige Bell Ribeiro-Addy ütles, et nende müümine jätkaks kolonialismi julmusi, ning kutsus üles keelustama inimsäilmete müüki.
Ühendkuningriigis on inimsäilmete ladustamise, töötlemise ja eksponeerimise suhtes kehtestatud ranged reeglid. Kuid igaüks võib omada, osta ja müüa inimkeha osi, kui neid pole ebaseaduslikult omandatud ja kui neid ei kasutata siirdamiseks, vaid ainult kaunistuseks.