Saada vihje

Suri hiilgav psühholoog, kes tegi kurikuulsa ja ohtliku «vanglaeksperimendi»

Toimetaja: Kultuuritoimetus
Copy
Philip Zimbardo filmi «The Stanford Prison Experiment» esilinastusel.
Philip Zimbardo filmi «The Stanford Prison Experiment» esilinastusel. Foto: Andy Kropa / Invision / AP, File

14. oktoobril suri hiilgav psühholoog Philip Zimbardo, kes tegi vastuolulise Stanfordi vanglaeksperimendi, mille eesmärgiks oli uurida vangistuse psühholoogilist mõju inimesele. Sellest eksperimendist on valminud kuulsaid filme.

Zimbardo surmast andis teada Stanfordi ülikool, kes märkis, et psühholoog suri oma kodus San Franciscos. Surma põhjust ei täpsustatud. Zimbardo oli 91-aastane.

1971. aastal tehtud vanglaeksperimendi käigus värbasid Zimbardo ja tema õpilased noori mehi ning panid nad kaheks nädalaks Stanfordi ülikoolis loodud libavanglasse. Osa katsejäneseid hakkas valvuriteks ja osa vangideks.

Philip Zimbardo pidamas loengut Abu Ghraibi vanglast.
Philip Zimbardo pidamas loengut Abu Ghraibi vanglast. Foto: AP Photo/Paul Sakuma, File

Eksperiment lõpetati juba kuue päeva möödudes, sest valvuriteks kehastunud noored hakkasid vange vaimselt väärkohtlema ning vangid muutusid ärevaks, depressiivseks ja vihaseks.  

Zimbardo sai kriitikat selle eest, et temast sai vanglajuht, kes polnud enam neutraalne vaatleja, vaid ka ise osaline enda eksperimendis.

«Meie uurimuse tulemus oli šokeeriv ja ootamatu,» kirjutas Zimbardo hiljem koos ühe õpilasega, kes projektis kaasa lõi. Seda eksperimenti kasutatakse siiani psühholoogiatundides, et õppida kurjuse psühholoogiat ning inimeste peal katsete korraldamisega seotud eetikat.

Sakslased tegid eksperimendist 2001. aastal filmi «Das Experiment», millest tehti 2010. aastal Ameerika uusversioon «The Experiment» Adrien Brodyga peaosas.

2015. aastal valmis veel üks ingliskeelne filmiversioon «The Stanford Prison Experiment», kus mängisid tuntud näitlejad Ezra Miller, Olivia Thirlby, Tye Sheridan jt. Zimbardot kehastas filmis Billy Crudup.

Zimbardo uurimustööd läbi aastate puudutasid ka meelitamist, hüpnoosi, kultusi, häbelikkust, ajataju, altruismi ning kaastunnet, selgitas Stanford teadaandes.

Psühholoogist jäi maha abikaasa Christina Maslach Zimbardo, kolm last ning neli lapselast.

Tagasi üles