Tove Janssoni tohutust arhiivist leiti muumitrollide kohta seni avaldamata märkmeid, mis selgitavad tema loodud ümaraid tegelasi, vahendab The Guardian.
SUUR MUUMI-AVASTUS ⟩ Tove Janssoni erakogust leiti salajased märkmed (1)
«Muumide» fantaasiaküllasest lasteraamatute sarjast on müüdud nüüdseks maailmas 30 miljonit eksemplari.
Võiks arvata, et praeguseks teame Muumidest kõike, mida Muumide kohta on võimalik teada, kuid peagi ilmuvad esimest korda salajased märkmed, mis Jansson oma lõbusate trollide kohta kirjutas.
Jansson suri 23 aastat tagasi, jättes endast maha hämmastava pärandi. Kirjaniku tohutust erakogust leiti sadade tuhandete esemete seast 89 käsitsi kirjutatud lehekülge, mis kirjeldavad detailselt Janssoni loodud muumitrolle ja nende sõpru.
Näiteks täpsustab Jansson, et muumitrollide karv on «nagu samet». Samuti kirjutas Jansson, et nad on väikesed, sõbralikud ja seiklushimulised olendid.
Eelmisel aastal näidati Tove Janssoni seniavaldamata loomingut Pariisis toimunud näitusel, kuid seal esitleti rahvale salajasi sketše muumidest. Tegelasi kirjeldavad isiklikud märkmed on siiani avaldamata, kuid lähevad peagi trükki.
Tove Janssoni pärandit haldava Moomin Charactersi juht ning Tove Janssoni sugulane James Zambra ütles: «See oli kirjas ühes tema märkmikus. Täiesti fantastiline. Näha Janssoni enda mõtteid oma tegelaste iseloomu kohta on paeluv.»
Zambra lisas, et märkmikest leiab muumitrollide kohta tähelepanekuid, mille peale ei oskaks ise tulla.
Näiteks kirjutas Jansson väikese My kohta: «Ta on korraga agressiivne ja rõõmsameelne. Tal ei ole mingit austust, aga võib ükskõikselt sõbralik olla, kui tal on vaja seda teha. Kui ta sind hammustab, siis see ei tähenda midagi kindlat – see on lihtsalt asi, mida talle meeldib teha.»
Väikese My häält kirjeldas Jansson nõnda: «See on rõõmsalt kare, aga mitte kunagi valjuna... see on peaaegu jõhker naer.»
«Muumide» peategelase Muumitrolli kohta kirjutas Jansson: «Tal on kalduvus romantiseerida ja kaastundlik olla, mis tekitab temas sageli segadust. Tal hakkab kahju kõigest, mis on väike, hirmunud ja katkine. Ta oleks kui kaetud valge sametiga ja ta on enda saba üle üle mõistuse uhke. Tal on innukas poisihääl, mis vahel kaldub ebakindlusele.»
Janssoni märkmed ilmuvad Janssoni esimese muumiloo «Väikesed trollid ja suur veeuputus» eriväljaandes, mis ilmub teose 80. aastapäeva puhul.
See võimaldab lugejatel ehitada omaenda kolmemõõtmeline muumimaja, mis põhineb Janssoni 1957. aastal disainidel.
Kirjastaja ja Janssoni ekspert Natania Jansz ütles, et märkmetest paistab välja psühholoogiline sügavus, millega Jansson neid tegelasi ette kujutas. «Need on erakordsed kirjeldused.»