Šokk kirjandusmaailmas: USA tippkirjanikul oli illegaalne salasuhe noore tüdrukuga (6)

Toimetaja: Kultuuritoimetus
Copy
Olles Cormac McCarthyga (pildil) verinoorena Mehhikosse reisinud, avastas tema salajane muusa Augusta Britt, et McCarthy on juba abielus.
Olles Cormac McCarthyga (pildil) verinoorena Mehhikosse reisinud, avastas tema salajane muusa Augusta Britt, et McCarthy on juba abielus. Foto: Capital Pictures/Scanpix
  • Endast oluliselt vanema Cormac McCarthyga suhtes olnud naise sõnul oli kirjanik tema turvavõrk.
  • McCarthy ja Augusta Britt olid esimest korda vahekorras, kui kirjanik oli 43 ja Britt teismeline.
  • «Ma armastasin teda,» ütles Britt. «Ta oli mu turvavõrk.»

Pulitzeri preemiaga pärjatud tippkirjanik Cormac McCarthyl algas 70ndatel ebaseaduslik suhe teismelise jooksikust tüdrukuga. McCarthy suutis Augusta Britti maailma eest aastakümneid saladuses hoida, kuid nüüd tegi Britt suu lahti, põhjustades kirjandusmaailmas šoki.

Eelmisel aastal lahkus meie seast 89-aastaselt suurepärane kirjanik Cormac McCarthy, kelle pärandiks jäävad populaarseteks filmideks tehtud tippteosed «Tee» ja «Ei ole maad vanadele meestele». Samuti ekraniseeritakse praegu tema meistriteost «Veremeridiaan».

Paljud kirjandusspetsialistid pidasid Pulitzeriga pärjatud McCarthyt üheks viimase sajandi kõige olulisemaks Ameerika kirjanikuks, keda eristasid ainulaadne stiil ning oskus süvitsi vaadelda tumedat inimloomust, sageli läbi Ameerika lähiajalugu läbivate koleduste ning Metsiku Lääne motiivide kaudu.

Veel aasta enne oma surma andis McCarthy välja teosed «Stella Maris» ning «The Passenger», millele kriitikud laulsid ülistuslaulu.

Nüüd on tulnud avalikkuse ette tõsiasi, et McCarthyl algas 70ndatel ebaseaduslik salasuhe teismelise tüdrukuga, mille üksikasjad on pannud kirjandusmaailma pead vangutama, vahendab Vanity Fair. McCarthy salajane muusa, praegu 64-aastane Augusta Britt, selgitas väljaandele, et tema suhe McCarthyga algas 70ndatel. Siis oli Britt veel teismeline ning McCarthy varastes 40ndates.

Cormac McCarthy filmi «Tee» esilinastusel
Cormac McCarthy filmi «Tee» esilinastusel Foto: AP Photo/Evan Agostini, File

Isegi kui McCarthy oli saavutanud kirjanikuna laiema kuulsuse, ei teatud tema eraelust kuigi palju. Autor vältis teadlikult intervjuude andmist, mistõttu ei teadnud keegi, et McCarthy on keelatud suhtes endast aastakümneid noorema tüdrukuga. McCarthy oli ühtlasi elu jooksul kolm korda abielus.

Augusta Britt meenutas, et ta elas lapsena erinevate kasuperedega ning koges tõsist vägivalda, kuni kohtus ootamatult McCarthyga, kes Britti hinnangul tema elu päästis.

Britt olevat esimest korda näinud McCarthyt ühe Tucsonis Arizonas asuva motelli basseini ääres. Teismeline Britt tundis kirjaniku ära tänu sellele, et luges parajasti kirjaniku esimest romaani «The Orchard Keeper» ning tundis McCarthy ära raamatus oleva portreefoto järgi.

Järgmisel päeval läks Britt ettevaatlikult McCarthy juurde, kaasas Colti revolver. Tulireva oli teismeline Britt varastanud tugiperest, et end vajadusel kaitsta. Kui McCarthy tüdrukult uuris, kas too kavatseb ta maha lasta, ütles Britt, et soovib hoopis oma raamatule autogrammi.

Britti ja McCarthy suhe algas 1977. aastal, kui läbi pekstud Britt sattus haiglasse ning McCarthy pakkus välja, et tüdruk võiks oma kodust põgeneda ning temaga koos Mehhikosse tulla. 

Britt oli nõus ning temast sai McCarthy salajane muusa. Praegu usub Britt, et ta inspireeris mitut McCarthy romaani. Kui neist paar sai, oli hakanud McCarthy tegema nimelt uurimustööd oma romaani «Veremeridiaan» jaoks, mis ilmus 1985. aastal ning on praegu saanud McCarthy kõige tuntumaks teoseks.

Ülivägivaldset «Veremeridiaani» ei ole võimalik filmiks teha, usuvad paljud.
Ülivägivaldset «Veremeridiaani» ei ole võimalik filmiks teha, usuvad paljud. Foto: Raamatukaas

Romaan räägib Tennesseest pärit teiselisest, kes põgeneb kodust ning rändab mööda USA-Mehhiko piiri, kus ka Britt ja McCarthy toona palju aega veetsid. Ühel hetkel oli Britti sõnul neil kannul isegi FBI, sest McCarthy rikkus teismelise Brittiga koos olles seadust ning kartis karistust.

Vanity Fair ei leidnud siiski tõendeid, et McCarthy suhtes oleks toona uurimist alustatud. Britti sõnul oli kirjanik temaga esimest korda vahekorras, kui McCarthy oli 43 ja Britt 17.

«Ma armastasin teda,» ütles Britt. «Ta oli mu turvavõrk. Kui ma poleks teda kohanud, oleksin ma noorelt surnud. Mu hädad temaga tulid hiljem. Kui ta minust kirjutama hakkas.»

Britt selgitas ajakirjanik Vincenzo Barneyle, et tema mõju McCarthyle on näha tervelt kümnes kirjaniku teoses, sealhulgas Coenite poolt filmiks tehtud krimiloos «Ei ole maad vanadele meestele». Selle raamatu loos abiellus üks peategelane Llewyn Moss naisega, kes oli vaid 16-aastane.

Kaader filmist «No Country For Old Men» («Ei ole maad vanadele meestele»)
Kaader filmist «No Country For Old Men» («Ei ole maad vanadele meestele») Foto: outnow.ch

Britti sõnul tegi McCarthy talle paar abieluettepanekut, kuid naine hakkas kartma.

Pärast reisi Mehhikosse elas Britt koos McCarthyga El Pasos Texases. Siis sai Britt teada, et McCarthy on tegelikult juba abielus ning saanud poja, kes oli toona sama vana kui Britt ise. 1966. aastal abiellus McCarthy nimelt inglasest laulja Anne DeLislega.

1981. aastal pälvis McCarthy ihaldatud MacArthuri stipendiumi. Selle raha eest oli Brittil võimalik minna oma perele külla. Britt tunnistas, et siis otsustas ta kirjaniku juurde mitte tagasi minna.

Küll aga jäi ta McCarthyga edasi suhtlema ning kirjanik külastas teda regulaarselt Tucsonis. Olles 47 aastat oma suhet McCarthyga saladuses hoidnud, otsustas Britt lõpuks jagada oma lugu ning näidata ette romantilised kirjad, mis ta kuulsa kirjaniku käest sai.

«Mul on olnud nii suur hirm oma lugu rääkida,» tõdes Britt. «Mul on tunne, et ma ei ole Cormacile lojaalne. Aga ta alati hoiatas mind, et millalgi tema arhiivid lähevad lahti ja inimesed saavad minu kohta teada.»

Tagasi üles