Saada vihje

Ennäe üllatust! Selgus aasta muuseumisõber

Toimetaja: Kultuuritoimetus
Copy
Selgus Aasta muusuemisõber 2024
Selgus Aasta muusuemisõber 2024 Foto: Ave Vellesalu
  • Eesti Muuseumiühing tunnustab vaimse tervise edendajat Peaasi.ee.
  • Muuseumisõbra tiitli saajad pakuvad teaduslikku tuge.
  • Peaasi.ee viib muuseumidesse vaimse tervise teema.

Aasta muuseumisõbraks valiti tänavu Peaasi.ee, kelle abil on vaimse tervise teema jõudnud jõuliselt ja mitmekülgselt Eesti Kunstimuuseumi näituse- ja publikuprogrammi.

Aasta muuseumisõbra eesmärk on pakkuda ühiskonnale läbimõeldud ja teaduspõhist tuge vaimse tervisega tegelemisel, et jõuda olukorrani, kus kogu Eesti väärtustab vaimset tervist ja kannab selle eest hoolt. Koostöös Eesti Kunstimuuseumiga on Peaaasi.ee nõustanud näituste vaimse tervise teemaliste publikuprogrammide loomist ning pakkunud vaimse tervise teemalisi koolitusi muuseumi meeskonnale.

Selgus Asta muuseumisõber 2024
Selgus Asta muuseumisõber 2024 Foto: Ave Vellesalu

«Pingelistel aegadel kulub eriti ära mõni vaimse tervise vitamiin ja neid on kõigile käepärastest kohtadest võimalik leida. Näiteks liikumine, ilu märkamine, kunsti nautimine, uute teadmiste ja kogemuste ammutamine, teistega mõnusalt koos olemine ja tegutsemine. Seda kõike võib muuseumidest leida ja selles mõttes võib öelda, et muuseum on ka vaimse tervise sõber,» ütleb Peaasi.ee tegevjuht Anna-Kaisa.

Marit Kannelmäe-Geerts, Peaasi.ee haridusvaldkonna juht, lisab: «Oleme alati liigutatud ja tänulikud kui meie tegusid ja panust väärtustatakse. Ja samas me teame, et üksi toimetamine ei vii meid kunagi nende sihtideni, kuhu soovime jõuda. Parimad partnerid ongi need, kes teevad sama suure pühendumise ja avatud meelega enda tööd ning kui siis kaks sarnast osapoolt kokku saab, toimub imelisi asju. Muuseumid on kohad, mis meid ühendavad - lapsi, noori, vanavanemaid, vanemaid, kes omakorda on kellegi kolleegid, tööandjad või sõbrad, tuttavad, naabrid. Sõnum vaimsest tervisest ja heaolust on põimitud nii paljude teemadega ja meil on rõõm, et saame anda osa ning lisaks ka ise nautida neid keskkondi ja õpihetki, mida muuseumid meie ellu loovad.»

Muuseumisõbra tiitlit annab igal aastal välja Eesti Muuseumiühing ja sellega tunnustatakse inimesi, kes on tööalase või ühiskondliku tegevusega silma paistnud Eesti muuseumide toetamisel.

Muuseumisõbra tiitlile esitati lisaks Peaasi.ee meeskonnale veel kuus ettepanekut. Näiteks toodi esile ajakirjanikke Raimu Hansonit ja Kaspar Viilupit kultuuriteemade asjatundliku kajastamise eest. Klaasimuuseum tõstis esile Maie-Ann Rauni panuse klaasialase oskusteabe vahendamisel. Samuti tõstsid muuseumitöötajad esile Ülle Puustusmaa rolli muuseumide nõustamisel ja populariseerimisel.

«Muidugi väärivad tunnustust kõik muuseumide äramärgitud sõbrad ja alati on ühe väljatoomine keeruline valik. Lähtusime otsust tehes sellest, kuidas muuseumid just täna läbi oma sõprade toe ühiskonnas olulist väärtust loovad. Nii avanes meil võimalus tuua esile vaimse tervise ja heaolu eestkõneleja Peaaasi.ee, et tuletada meile kõigile meelde, kui suurepärane koht aja mahavõtmiseks ja enda vaimse heaolu turgutamiseks on muuseum,» lausus Eesti Muuseumiühingu juhatuse liige Karen Jagodin.

Muuseumisõbra tiitlit on välja antud juba alates 2007. aastast ning esimeseks muuseumisõbraks valiti soomlasest estofiil Pertti Juhani Pyhtila, kes Eesti kultuuri tõsise huvilise ja aktiivse vahendajana aitas kaasa Eesti ja Soome muuseumide koostööle. Möödunud aastal pälvis muuseumisõbra tiitli Eesti suurim muuseumifänn Krista Roolaid. Varasemalt on muuseumisõbra tunnustuse saanud ka Jakob Rosin, Rein Veidemann ja Karin Paulus. Muuseumisõbra tiitlit annab välja Eesti Muuseumiühing.

Muuseumisõbra tunnustusega anti üle Muuseumisõbra peegel ja kaks Muuseumikaarti, et Peaasja meeskonnal oleks võimalik aasta jooksul võimalik muuseumide heaolu toetavat mõju järjepidevalt kogeda.

Märksõnad

Tagasi üles