Skip to footer
Saada vihje

SURM MERES Selgumas on kogu sünge tõde OceanGate'i katastroofi kohta (2)

Toimetaja: Kultuuritoimetus
2023. aasta suvel toimunud OceanGate'i katastroof nõudis viis inimelu. Surma sai ka ettevõtte asutaja Stockton Rush, kes müüs reise Titanicu vraki juurde 250 000 dollari eest nägu.

Netflix annab peagi välja dokumentaalfilmi kaks aastat tagasi toimunud OceanGate'i katastroofi kohta, kui viis inimest hukkus allveelaevareisil Titanicu vraki juurde. Film paljastab uusi detaile surve all lõhkenud laeva ning selle pardal olnud inimeste kohta.

«​Titan: Oceangate’i katastroof» («Titan: The OceanGate Disaster»​), mille lavastajaks on Mark Monroe («Gone Girl», «Britney vs Spears»), linastub Tribeca filmifestivalil ja jõuab voogedastusplatvormile Netflix voogedastusse alates 11. juunist. Filmi tutvustav reklaamklipp, mille allkirjaks on «Mida sügavamale sa vaatad, seda pimedamaks läheb», lubab uurida tõelisi sündmusi, mis viisid hukule määratud ekspeditsioonini.​​

«Polnud võimalik teada, millal Titan üles ütleb, kuid matemaatiline kindlus oli, et see juhtub,» ütleb üks ekspert neljapäeval (22. mail) avaldatud klipis.​

«Stockton uskus täielikult, et see toimib. Ta tahtis kuulsust. Kuulsust oma ego toitmiseks,» väidab teine Stockton Rushi, OceanGate'i asutaja kohta.

«Ma arvasin, et Stockton oli piiripealne psühhopaat,» lisab kolmas.

23. juunil 2023 kaotas allveelaev välismaailmaga kontakti tund ja 45 minutit pärast sukeldumise algust. Ettevõte OceanGate, mis korraldas kommertsekspeditsioone ajaloo kuulsaima laevavraki juurde, küsis «Titanicu turistiallveelaevas» ettevõetavate reiside eest 250 000 dollarit.

Kui side katkes, järgnes ulatuslik otsingu- ja päästeoperatsioon, mida jälgiti hinge kinni hoides kogu maailmas. Allveelaeva hinnanguline 96-tunnine hädaolukorra hapnikuvaru sai ühel hetkel otsa. Päästeoperatsioon – mis korraks andis lootust, kui sonaris kostsid katkendlikud koputused – lõppes lõpuks tragöödiaga, kui allveelaeva jäänused avastati ja eksperdid järeldasid, et alus oli surve all lõhkenud.

Filmi sisukirjelduses seisab: ««Titan: Oceangate’i katastroof» süüvib miljardärist OceanGate’i tegevjuhi Stockton Rushi psüühikasse ja uurib tema järeleandmatut püüdlust tuua ookeaniuurimine massideni – mis tahes hinnaga.»​

Film lubab rääkida kogu loo läbi eksklusiivse juurdepääsu vilepuhujate tunnistustele, olulistele helisalvestistele ja materjalidele ettevõtte algusaegadest. Sellega tehakse enneolematu pilguheit tehnilistele väljakutsetele, moraalsetele dilemmadele ja šokeerivalt halbadele otsustele, mis kulmineerusid katastroofilise ekspeditsiooniga.

««Titan»​ uurib hukule määratud allveelaevaretke, mis sundis kogu maailma ümber mõtlema kontrollimatu ambitsiooni hinda ookeanisügavustes,» võtab sisututvustus filmi kokku.

Lavastaja Mark Monroe ütles Netflixi portaalile Tudum järgmist: «Kui allveelaev Titan kadunuks jäi, olin ma šokeeritud ja samas lummatud ööpäevaringsest uudisvoost ja ülemaailmsest sotsiaalmeediakajastusest – täpselt nagu kogu ülejäänud maailm.»

«Polnud mingit selget konteksti selle kohta, mis võis pardalolnutega juhtuda, ja ainsaks võrdluseks oli Titanic – lugu, mis on nüüdseks muutunud süngeks muinasjutuks,» lisas filmitegija. «Mida rohkem ma sellesse traagilisse juhtumisse süvenesin, seda enam huvitas mind, kuidas see üldse võimalikuks osutus – ja kes täpselt oli see mees, kes ehitas selle aluse ning siis sellega hukkus. Me loodame, et see film aitab anda vastuseid just neile küsimustele.»

Kommentaarid (2)
Tagasi üles