Lastekirjandussõpradele pole Kadri Hinrikus vaid hinnatud uudisteankur ja üks loodussaate «Osoon» autoreid. Mälestusteraamatud «Miia ja Friida» (2008) ja «Kui emad olid väikesed» (2009) näitasid noort autorit kui osavat ja tundlikku kirjutajat. «Põmmu, Podsu ja teised sõbrad» (2010) tõid lugeja aga metsaelu rüppe. Kadri Hinrikuse värskeim teos on tema esimene realistlik lasteraamat, millel pole memuaristlikku tausta.
Kaasaja lastest tundliku sulega
Raamatu peategelasteks on 8-aastased kaksikud Uku ja Tuule, kes on oma lühikese elu jooksul pidanud juba palju üle elama. Laste ema on paar aastat tagasi surnud, nad elavad koos isaga. Kuigi toimunu on traagiline ja raske, on lapsed sündmusega toimetulekuks leidnud oma viisi.
Nimelt arvavad nad, et nende ema elab edasi haldjana, kes nende üle valvab ja nende eest hoolitseb. Paraku pole aga isa nii hästi kohanenud. Armastatud naise surmast tingitud depressioon ja üksikvanema suurenenud töökoormus muudavad ta kangesti väsinuks, kohati lausa apaatseks. Seepärast peavadki lapsed elus juhirolli haarama, olgu siis tegemist esimese koolipäeva aktuse, kassipoja päästmise või sõprade küllakutsumisega.
Halvenenud majanduslike olude tõttu on kaksikud koos isaga sunnitud ka kolima väiksemasse korterisse ja uude ümbruskonda. Uku ja Tuule ei kurda, nad on asjalikud ja hakkajad ning kohanevad kiiresti. Neid ei häiri eriti, et neil pole klassis ainukesena mobiiltelefoni ega uhkeid riideid ning autot, millega poest kraami koju vedada. Nad oskavad rõõmu tunda ka koolilõunaks pakutud supist ning päkapiku toodud apelsinist.
Kui kooli kunstitunnis joonistatud piltidel on mõlemad kaksikud kujutanud isa magavana, ärkab isa leinast ja apaatiast. Ta tunneb end puudutatuna ning püüab edaspidi oma võimaluste piires lastega rohkem tegeleda ning neile vaatamata kõigele õnnelikku lapsepõlve pakkuda. Ta viib lapsed kohvikusse ja parki jalutama, aitab neil päästa kiusu alla sattunud kassipoja ning joonistab neid ja nendega.
Teose tegevustik algab 1. septembriga ning lõpeb kolmanda veerandi algusega. Käsitletud aja jooksul suudab kaksikute isa hakata elust taas rõõmu tundma, küll olnut hellalt meeles pidades, kuid siiski ka uusi perspektiive märgates.
Lastekirjanduses valitseb fantaasiabuum. Häid kaasaja elust pajatavaid realistlikke lasteteoseid, mis pakuksid lastele samastamisvõimalusi ja aitaksid elu mõtestada, ei ilmu kuigi tihti. Kadri Hinrikusel on silma, et märgata laste probleeme kaasaja Eestis. Näiteks teab ta, et mõnele lapsele on koolilõuna ainus soe toit päevas ning et paljud vanemad õhutavad laste tarbimishullust, ostes mobiiltelefoni üha nooremale lapsele. Lisaks teravale silmale on Hinrikusel ka tundlikku sulge, et tõsistel teemadel rääkides optimismi ja elurõõmu säilitada, rõhutades lastele, et igasugustes tingimustes on võimalik olla õnnelik.
Raamat
Kadri Hinrikus
Et head haldjad sind hoiaksid
Illustreerinud
Anu Kalm
Tammerraamat 2012, 104 lk