Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Kitarrimuusikasõpradele kohustuslik

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Smõuk- Mõlk | FOTO: Kuvatõmmis

Smõuk

Mõlk

Smõuk / Rist ja Viletsus

Hinne: 4

Ennemuiste «stõuner»-rokki viljelenud Tartu bändi Smõuk teine kauamängiv pole enam üldse kivine. Albumil on ainult neli lugu, mille pikkused varieeruvad 6 kuni peaaegu 15 minutini. Ülesehituselt on laulud endiselt improviseerimist toetavad ja vaikselt lärmakamale suunaga, aga muusikastiilid on pigem indi-, raske-, psühhedeelne ja krautrokk, mitte stoner.

Bändi peamise ideekandja, kitarrist Vahuri Männo ehk Mäntsi muusikalised ideejuured on kuskil kuuekümnendate lõpu ja seitsmekümnendate alguse psühhedeelses muusikas ja kui varem on Smõuk olnud sünonüümne pigem rohelise ja Eestis keelatud naturaalse produkti suitsetamisega, siis uus album on natuke kainema kõlaga, mis peaks aga oma mitmekülgsuses endiselt sobituma väga kenasti ka neid varem austanud publikuga.

Veidi üllatava käiguna on päris mitme loo algused ja vaheosad akustilise kõlaga ja vaiksed, lisades dünaamikanihkeid, mis sobib hästi sügisese ilmaga unistamiseks või mediteerimiseks – abivahendite kasutamine keemiliste ühendite näol pole selleks vajalik. Kui lood poleks nii pikad ega jõuaks lõpuks mitu korda üle mängitud elektrikitarride lärmi ja kontrollitud kaoseni, võiks arvata, et tegemist on Jaak Joala kadunud lindistustega kuskilt kaugest minevikust, õnneks siiski areng lugude sees on ja selline mulje ei jää kestma.

Mitte ühelgi hetkel ei teki plaati kuulates tunnet, et olete just hakanud kuulama mõnd kaasaegset albumit, ja arvestades asjaolusid, tundub see olevat väga taotluslik, sest Smõuk ilmselt ei taha uue kõlaga muusika austajaid enda kuulajateks ka. Üllatav, mitmekülgne ja samas stabiilne, soe ja turvaline. Kitarrimuusikasõpradele kohustuslik.

Tagasi üles