Kultuurisoovitused

Toomas Edur: Teater on inimestele, mitte «professoritele»!
intervjuu Eesti Rahvusballeti juhiga

Toomas Edur.

FOTO: TAIRO LUTTER / PM/SCANPIX BALTICS

Eesti ballett tähistab tänavu 100. sünnipäeva. Juubeli puhul on õige aeg anda sõna Eesti balleti praegusele suunajale, Eesti Rahvusballeti kunstilisele juhile Toomas Edurile. Seda enam, et pareerimist vajaks nii mõnigi meediaväljaannetes lendu lastud nool. 20. märtsi Postimehes ilmus Kadi Herküli hävitava hinnanguga arvustus Eduri uuele balletile «Katariina I», 29. märtsi Postimehes trükitud intervjuus Triinu Upkinile avaldas Eduri loominguliste tegemiste kohta kriitilisi seisukohti Eesti balleti grand old lady Mai Murdmaa.

Tellijale Tellijale

Te olite maailmakuulus esisolist, kelle ees olid valla kõik lavad, kui 2009. aastal Estoniasse balletti juhtima tulite. Kui palju vastas teie ootustele see, mille eest leidsite?

Teadsin alati, et tahan tagasi Eestisse tulla. Ma ei valmistanud ennast spetsiaalselt ette, aga mõtlesin küll, et kunagi sooviksin võib-olla direktor olla. Teiste tulevaste kunstiliste juhtidega kohtumistelt (ühenduses Future Artistic Leaders) sain teada väga tähtsa asja: balletijuhiks ei saagi õppida. See avastus tekitas kohe kergendustunde.

Tagasi üles