Mees nimega Steve Lazarides otsustas Los Angelese oksjonil maha müüa hämmastava kogu Banksy loomingut, millega ta teenib miljoneid. Lazarides otsustas maailma kuulsaima tänavakunstniku loomingust lahti öelda selleks, et ellu viia isiklik unistus.
KIIRE TEHING ⟩ Mees teenib Banksy pealt miljoneid
Viimased aastad pole Lazaridese jaoks kerged olnud.
Olles kannatanud koroonapandeemia tõttu, kogenud elukalliduse üldist kasvu, võidelnud probleemse vaimse tervisega ning maadelnud rahaliste probleemidega seoses nüüdseks suletud tootmisettevõttega, otsustas Lazarides naasta oma esimese kire ehk fotograafia juurde.
Lootuses end täielikult sellele tööle pühenduda, paneb Lazarides müüki erakordse Banksy kollektsiooni, mida ta omab tänu sellele, et on läbi aastate avalikkuse ees anonüümsust hoidnud tänavakunstnikuga lähedalt kokku puutunud ja temaga koos töötanud.
«See on olnud suur osa minu elust viimase 25 aasta jooksul. Ka siis, kui ma temaga parajasti töötanud ei ole,» rääkis Larazides ning selgitas, et ta tahab teostest lahti saada, et keskenduda jälle fotograafiale.
Lazarides on varem jutustanud fotode kaudu ka Banksy lugu, olles andnud 2019. aastal välja raamatu «Banksy Captured», mis läbi piltide ja lugude avab Banksy olemust, tema isikut reetmata.
«Siiski mul ei olnud kunagi võimalik pühenduda fotograafiale sedasi, nagu ma tegelikult tahan. Ma praegu töötlen paarisadat tuhandet pilti, mida tegin enne Banksyt,» ütleb mees.
Los Angeleses tegutsev Julien's Auctions müüb tema kollektsiooni nimega «Under Duress: The Banksy Archive of Steve Lazarides», mille oksjon algas internetis eile. Kogu sisaldab mitmeid originaalseid teoseid, sh joonistus põlevast politseiautost ning maal kapuutsiga tüübist. Samuti on kogus rohkem kui 40 trükist.
Lazarides kohtus Banksyga Bristolis juba 1997. aastal.
Lazarides saadeti sinna Londonis tegutseva ajakirja Sleazenation poolt, et too teeks tänavakunstnikust pilte ja intervjueeriks teda. «Nägin tema kraami tänavatel ja see rabas mind täiesti. See oli nii erinev kõigest muust, mida ma toona ümberringi nägin,» kirjeldab Lazarides.
Lazaridese sõnul oli Banksy looming märgatavalt poliitiline, kaval ja naljakas. «Ja ta pani need kohtadesse, kuhu suurt grafitit kanda ei saa.» Meeste vahel algas sõprus ning Lazaridesest sai Banksy agent, mänedžer ja galerist.
Ometi ei olnud neil alati kerge suhe, sest Lazaridese sõnul oli Banksyga töötamine pingeline tingituna kunstniku äärmiselt kiirest töötempost. Siiski imetleb Lazarides Banksy pühendumust oma loomingule.
Ta meenutab sooja naeratusega, kuidas tal oli kombeks Banksyga baaris kokku saada ning Banksy jõuds minna ümber nurga grafitit tegema, niikaua kuni joogid lauda toodi.
2008. aastal väsis Lazarides ära ööpäev läbi kestvast tööst Banksy agendina ning ta keeras elus uue lehekülje. Kuni eelmise aastani töötas Lazarides kunstikaupmehe ja galeristina.