Tartuff toob ekraanile eheda ja valusa linateose noorte elust

Lenni (Jere Ristseppä) on sisse võetud Kiirast (Rosa Honkonen). Foto: kaader filmist

FOTO: tARTuFFfestival

PÖFFi armastusfilmide festival Tartuff kuulutas välja esimese linateose – intrigeeriva draama kahest soome teismelisest, kes saavad 15-aastaselt lapse.

«Kaasahaarav hetkejäädvustus meie aja rahutute teismeliste elust, kus tuleb ületada rohkem raskusi, kui me arvatagi oskame,» kirjutas Soome režissööri Selma Vilhuneni filmi «Rumal noor süda» («Hölmö nuori sydän») kohta maailma juhtivaid filmitööstuse väljaandeid Screen International.

Kui 15-aastane Lenni kuuleb, et tema klassiõest tüdruksõber Kiira on rase, ei hiili ta vastutusest kõrvale ja otsustab tulevasele lapsele isaks hakata, kuigi ei tea päris täpselt, kuidas see käib. Ootamatult täiskasvanute maailma astuvate noorte armastuslugu on täis väiksemaid ja suuremaid tagasilööke, aga kõigi raskuste kiuste paistab tunneli lõpus valgus.

Film võitis tänavu ühel maailma nimekamal, Berliini filmifestivalil parima noortefilmi Kristallkaru. On tähelepanuväärne, et seda annab välja žürii, kuhu kuuluvad 14–18-aastased noored. Tegu on ühtlasi viimase aja Soome filmikunsti ühe edukaima linateosega, mislle rahvusvaheline levi sai alguse eelmise aasta lõpus Toronto filmifestivalil.

Tartuffi programmijuhi Dagmar Raudami sõnul ei ole «Rumal noor süda» ainult noortele, vaid kõigile, iseäranis aga lapsevanematele mõeldud film. «Ehe pilt noorte elust, kus on nii valu kui ka armastust,» ütles ta.

Peaosades mängivad silmapaistvalt Jere Ristseppä ja Rosa Honkonen, film on valminud Kirsikka Saari stsenaariumi järgi, mille eest autor võitis Soome rahvusliku filmiauhinna Jussi. Kokku kandideeris «Rumal noor süda» tänavu kuuele Jussile, sh parima filmi ja režii kategoorias.

43-aastane režissöör Selma Vilhunen on kogunud varem tuntust filmidega «Tüdruk nimega Varpu» ja «Kas ma pean kõik ise ära tegema?» – viimane nomineeeriti ka parima lühimängufilmi Oscarile.

Tartuff leiab tänavu aset 12.–17. augustini, kui Tartu Raekoja platsist saab taas Eesti suurim vabaõhukino. Kokku jõuab kuue päeva jooksul hiiglaslikule väliekraanile 11 armastusfilmi. Tavakohaselt linastuvad Athena keskuses dokumentaalfilmid ja osaleda saab arvukatel eriüritustel. Kõik seansid on tasuta.

Kogu programmi avalikustab Tartuff juuli lõpus.

Tutvu ka filmi treileriga:

Tagasi üles