Vaata, mis alghinnaga müüakse Eesti kunsti oksjonil

Andrus Johani "Kartulipanijad". 1939. Õli, lõuend (Oil, canvas) 68.5 x 85.5 cm(raamitud)

FOTO: Repro

Haus Galerii traditsioonilise kunstiklassika oksjon toimub 27. aprillil. Kui eelmisel kevadel leidis oksjoni kaudu uue kodu üle 100 aastat kadunud olnud Amandus Adamsoni «Tšempion», siis seekord on lume alt välja sulanud Andrus Johani «Kartulipanijad». Selle 1939. aastast pärineva maali asukoht oli kunstiekspertidele ja laiemale avalikkusele tänini teadmata.

«Kartulipanijad» kuulub teoste hulka, mis omavad nii kultuuriloolist kui ka museoloogilist väärtust ning mille taasilmumine on asjatundjate ja kollektsionääride jaoks erakordne sündmus. Andrus Johani maali «Kartulipanijad» haamrihind oksjonil on 21 000 eurot.

Teost «Kartulipanijad» on maininud nii esimese vabariigi suurim kunstikoguja Alfred Rõude kui ka kunstniku abikaasa, raamatukoguteadlane Helene Mugasto-Johani raamatus «Andrus Johani omas ajas». Tööd esitleti Pallase 21. näitusel, mida arvustanud legendaarne kunstiteadlane Villem Raam nimetas Johanit «dekoratiivseks realistiks», kelle töödesse «murrab elu sisse.»

Koos kõnealuse teosega on Haus Galerii kevadoksjonil väljas 51 tööd, mille valik on galeriile endalegi üllatuslikult suurejooneline, pakkudes ilusa ülevaate eesti kunstiajaloost läbi erinevate kümnendite.

Esindatud on kohaliku kunstiloo olulisemad nimed ja nende erilisemad teosed. Märkimist väärivad veel Johannes Võerahansu autoportree haamrihinnaga 5200 eurot ja tema 1930ndate aastate maastik kündjatega ehk maal «Läänemaa motiiv», mille haamrihind on 16 800 eurot.

Oksjonil on müügil Elmar Kitse kolm erinevatest loomeperioodidest pärinevat teost, eriti varajane 1942. aastal valminud figuraalkompositioon (hind 2900 eurot).  Kitse «Pealelõuna» haamrihinnaks on 5800 eurot ning maali «Valgemetsa vaade» 3400 eurot.

Oksjonil on üllatusi on Ants Laikmaalt, näiteks on müügil tema maal «Maastik» haamrihinnaga 5700 eurot. Eduard Wiiralti töid  on oksjonil kolm: 2700 eurose haamrihinnaga «Maastik Pariisi lähedal» (I proovitrükk), «Emalõvi» (1900.-) ja «Suitsetaja» (1600.-). Lisaks on oksjonil töid Lepo Mikkolt, Eerik Haamerilt, Andrei Jegorovilt, Adamson-Ericult, Aleksander Gorilt ja mitmelt teiselt oluliselt loojalt.

Oksjon toimub reedel, 27. aprillil, algusega kell 19.00 Haus Galeriis. Näitus on publikule avatud galerii ruumides Uus tn 17 Tallinnas tööpäeviti kell 10-18 ja laupäeviti kell 11-16.

Teostega saab eelnevalt tutvuda ka galerii kodulehel veebikataloogis siin. 

Tagasi üles
Back