Tagasi mobiilivaatesse
Värskendamiseks tõmba

Uudised

Meremuuseumi mündikogu sai täiendust

Merearheoloog Nikolaus Graf Sandizell kinkis Meremuuseumile Peruus vermitud hõbemündi, mis on osa 1622. aastal uppunud Portugali kuninglikust aardest.

Kui tavaliselt tuleb ühe laevavraki leidmisele mitu aastat arhiivides tööd teha, siis tänu metallikrattidele oli 1622. aastal uppunud São José leidmine märksa kergem, rääkis merearheoloog Nikolaus Graf Sandizell. Nimelt olid ebaseaduslikud aardekütid merest välja toonud ühe laeva pronksist kahuri ja püüdsid seda vanarauaks maha müüa.

Mosambiigi politsei teavitas leitud kahurist Sandizelli firmat Arqueonautas, kes seal laevavrakke uurib.
Kuna kahur oli laevalt varem maha heidetud ja nii saime teada umbkaudse piirkonna kust otsida, rääkis Sandizelli.

Portugali kuningriigi laevastiku lipulaeva São José koos legendaarse maadeavastaja Vasco da Gama lapselapselapsega oli teel Indiasse, kui seda ründas Briti-Hollandi laevastik ning kahuritules viga saanud laev uppus. Koos laevaga läks põhja ka toonase Portugali kuninga Phillip III kuuluv varandus.

Sandizelli firma tõi päevavalgele 24 000 käsitsi vermitud münti, millest 7200 on hästi säilinud. Sandizelli sõnul võib toonaseid hõbemünte võrrelda tänapäeva Ameerika dollaritega, mida saab kasutada ülemaailma.

Haruldasemad mündid anti üle Mosambiigi võimudele, teisi müüakse kollektsionääridele, et rahastada senist ja tulevasi ekspeditsioone. 

Meremuuseumis on kolm päeva avatud näitus, kus on väljas osa São José leidudest. Kõige kallim näituse münt, Peruus vermitud hõbereaal jääb Tallinna – see on Nikolaus Graf Sandizelli kingitus Meremuuseumile.


Logi sisse:
Vaata kommenteerimise tingimusi | Näita e-maili avalikult:

WHS pole Schopenhauer, on aga ometi armastusest kokku pannud just illusionistliku lavastuse. Üksteisest võõrandunud mehe ja naise igihaljast lugu jutustatakse sõnatult, peamiselt eri liiki illusioonide vahendusel - üks uskumatum kui teine. Ometi pole see mustkunstisõu, kus trikid seisavad autonoomselt kõigest muust eraldi või on lõdvalt nende ümber seatud mingi lugu.

  muusika-aasta 2015
  42. nädala raamatumüügi edetabelid
   meenuta n099 eelmisi suuraktsioone
   Arvustused: uued plaadid
   uus film
   juurikas
   loe neid luuletusi
   uus raamat
   kas pretsedent eesti teleajaloos?
   uus film
   Viimased uudised
   Raamatublogi
   Top lood
   Top kommentaarid
   48h populaarsemad teemad
   POSTIMEES.ee
   Elu24
   Majandus24
   Sport
   TallinnCity
   Naine
   Tarbija24
   Maailm
   Arvamus
   Uudised
   VIIMASED GALERIID
   Arhiiv