Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Ühe kiriku metamorfoosid

Arsise kellade ansambel. FOTO: Kalev Saar

Rikkad inimesed on loodud vaeste päästmiseks ja vaesed inimesed loodud rikaste päästmiseks, kinnitas keskaegse linnakogukonna üks juhtmõte.

Üsna kohe pärast reformatsiooni rajasidki Tallinna varakad luterlased Rüütli tänavale suurejoonelise Uue seegi kompleksi, mis oli mõeldud tõbiste, santide ja põgenike majutamiseks. Ühtlasi leidsid selle katuse all sotsiaalabi korras varjupaiga «mittekorralikud» naised.Kui maa läks Vene võimu alla, eraldas linn endises nunnakloostris asunud Mihkli kiriku. Sellele rootsi-soome kogudusele anti linna poolt 1716. aastal asemele senine Uus seek, millel küll puudus sakraalhoonele kohane torn, kuid avar ja valgusküllane võlvsaal võimaldas pühakoja toredasti sisse seada. Selle tarvis kasutati ära kloostrikirikust üle toodud kantsel, Karl XII monogrammiga altar ja kaheksatahuline ristimiskamber ehk baptisteerium. Aastal 1732  alustati jumalateenistustega.Üle kahesaja aasta tegutsenud kirik kaotas oma koguduse 1944. aastal, mil siinsed rootslased asusid hirmust peatselt saabuva Punaarmee ees Rootsi ümber. Märtsirünnakus olid hoonestiku katused sodiks pommitatud. Nõukogude võim muutis kiriku spordihooneks. Siin poksiti, maadeldi, tõsteti kangi ja katuse all mängiti lauatennist.On imetlusväärne, milline uus metamorfoos on toimunud pärast Eesti taasiseseisvumist, eestlaste, eestirootslaste ja rootslaste tihedas koostöös. Pühakojana taastatud Uue seegi saalihoone on nüüd märksa atraktiivsem kui enne sõda. Kasutusele on võetud võimas keldristik, kuhu mahuvad nii koguduse abiruumid kui ka erakordselt huvitav rootsi-eesti kirikukunsti muuseum.Tahaks loota, et kontserdisarja «Tallinna kirikurenessanss» avaüritus, Arsise kellade ansambli tasuta kontsert sel neljapäeval kell 18 toob Mihkli kirikusse palju huvilisi.

Tagasi üles
Back