Kanutis etendub soome lavastus hirmust

Juha Valkeapää ja Taito Hoffréni lavastus «Pelko/Fear/Hirm».

FOTO: Antero Halttu

2.–5. oktoobrini etendub Kanuti Gildi SAALi keldrisaalis soome etenduskunstnike Juha Valkeapää ja Taito Hoffréni värske lavastus «Pelko/Fear/Hirm». Kevadel lavastuse valmimisel Kanuti Gildi SAALis toimunud residentuuri protsessi jätkuks jõuab see nüüd 2. oktoobril Eesti esietenduseni. Valkeapää ja Hoffrén on eesti publikule juba tuttav, olles oma töödega varem kutsutud nii Baltoscandali festivalile kui ka Kanuti Gildi SAALi programmi.

Hirmud ühendavad inimesi, ületades sotsiaalseid klasse. «Pelko/Fear/Hirm» liigub detailsest üldiseks, kohalikust globaalseks, väikesest suureks. Lavastus räägib isiklikest ja lokaalsetest hirmudest, mis muutuvad üldiseks ja globaalseks – vähemalt mõttetasandil. Isiklikud hirmud on universaalsed. Mida ma kardan? Mida jätan tegemata, kuna kardan? Hirm tapab uudishimu ja piirab elu. Kas me vaatame mujale ja miks? Kas ma julgen kellelegi silma vaadata, kas ma julgen vastu astuda probleemile, endale, teistele? Teisest küljest – hirm kaitseb meid ja muudab elu turvalisemaks. Kes kasutab hirme ära, kes hirmutab ja miks? Millal tekitab turvalisuse loomine hirmu?

Juha Valkeapää on vokaal- ja etenduskunstnik Helsingist. Magistrikraadiga teatriteaduses ja ungari keeles on ta kunstnikuna iseõppija. Oma 25-aastase karjääri jooksul on ta nii üksi kui ka erinevates grupeeringutes loonud lavastusi, installatsioone, raadioteoseid ja helimaastikke, mida on esitatud mitmel pool Soomes ja ka rahvusvaheliselt. 2014. aastast on Valkeapää etenduskunstide maja Mad House Helsinki üks vedajatest.

Taito Hoffrén on laulja, interpreet ja helilooja ning õppinud Sibeliuse Akadeemia folkmuusika osakonnas. Töötanud teatris nii helilooja kui ka helikunstnikuna, kirjutab ta praegu doktoritööd runolaulust Helsingi kunstiülikoolis. Lisaks tegutseb Hoffrén heliinsenerina ja on oma plaadifirma «Äänia» alt välja andnud rohkem kui 30 soome ja maailmamuusika kogumikku. Aastatel 2006–2015 oli ta Sommelo Ethno muusikafestivali kunstiline juht. Ta elab Pukkilas.

Tagasi üles