VÄÄRT KRAAM ⟩ Kõik soovitused ühes!

Taavi Eelmaa Foto: Liis Treimann
Kultuuritoimetus
Copy

Kõik kultuurisoovitused nüüd ühes kohas! Kõigist natukene; kõigile midagi.

Mare Tralla kõiki soovitusi vaata siit!

Legendaarne feminist, aktivist ja kunstnik Mare Tralla.
Legendaarne feminist, aktivist ja kunstnik Mare Tralla. Foto: Kent Märjamaa

Kunstnik ja aktivist Mare Tralla soovitab Betti Alverit, Maya Angelou'd, Divine'i, uuenduslikku kunstikriitika blogi The White Pube ning head feministlikku punk-muusikat.

Ta jätkab: «Seda naiste rida võiks jätkata BBC komöödiasari «Fleabag». See ei ole tüüpiline briti komöödiasari, et kohe naerad mingite lihtsalt võetavate naljade üle, see on tunduvalt rafineeritum, kuiva ja terava huumoriga.»

Indrek Koffi kõiki soovitusi vaata siit!

Indrek Koff festivalil HeadRead.
Indrek Koff festivalil HeadRead. Foto: Dmitri Kotjuh

Kirjanik ja tõlkija Indrek Koff soovitab muusikat, päevikuid, sarju, proosat ning meisterlikku luulet: «Äsja ilmus Taavi Eelmaal uus luulekogu «Electraumur». Ütlen kohe ära, et ehkki mind on märgitud raamatu toimetajaks, on see tegelikult ilmne liialdus (ehkki teeb mulle muidugi suurt au). Lugesin tõepoolest kunagi käsikirja läbi ja saatsin Taavile mõned ettepanekud, aga tekst oli juba siis absoluutselt küps, tõelise meistri töö. Midagi nii ilusat, selget ja täpset pole ma luules ammu kohanud! Neis tekstides on tohutu valu, aga see ei jää ainult valuks, vaid selgib tekst-tekstilt millekski enamaks.»

Kiwa kõiki soovitusi vaata siit!

Kiwa.
Kiwa. Foto: Gabriela Liivamägi

Kunstnik Kiwa soovitab head elektroonilist muusikat ning kunsti. Näiteks, ütleb ta: 

«Käesolev sajand algas minu jaoks saksa post-rock’i bändi Kreidler omanimelise albumiga ja kui mul oleks hümn, siis valiks sellelt plaadilt loo Do It – Tee seda.

Vaimustus kestab, kuigi miskipärast suurem osa inimkonnast ei jaga minu arvamust, et üksainus mõneminutiline lugu loob muusikastiili, mille ainuke esindaja ta ise on.

Kuigi ka Kreidleri teised, kõlaliselt üsna mitmekesised albumid «teevad seda.» Kreidleri muusika on nii suveräänne, et justkui ei kuuluks kuhugi; tunda on Düsseldorfi vaimu, idealistlikku esteetikat, kuiva huumorit, viigipükse ja matemaatikat, silme ette tuleb neorealistlik film, kus rõhutatud normaalsuse ümber ja vahel hõllandub miski määramatu fluidum.»

Anu Lambi kõiki soovitusi vaata siit!

Anu Lamp.
Anu Lamp. Foto: Sven Tupits

Näitleja Anu Lamp soovitab inimestel keeli õppida:

«Parafraseerides Johannes Aavikut — «möllaku koroona uulitsal, õppige keeli!». Inspiratsiooniks toon ära katkeid Johannes Aaviku 1921. aasta Tallinna Teatajas läbi mitme numbri ilmunud artiklist «Kuidas keeli õppida»:

«Tundide võtmine ja kursustel käimine on kindel, eitamata, petmata tundemärk, et keele õppimisest midagi välja ei tule.

Kõigepealt öeldagu, et sõnade lugeda ja väljarääkida oskamine, saja, koguni paarisaja sõna teadmine, kymnekonna grammatikareegli tundmine, mõne lihtlause kokkuseadmine ja ytelda oskamine, nagu «tere, kuidas käsi käib», «mis kell on», «mis maksab see kybar?», «mu vend ja mu õde on aias» jne., ei ole veel kellegi keele oskamine isegi kõige vähenõudlikuma mõõdupuu järele.

Suur võhikuliselt naiivne eksiarvamine on järgmine: peetakse grammatikat ja selle õppimist kõige raskemaks asjaks keele õppimises. Oh pöörast naiivsust! Oo inimeste meeletut sõgedust!»»

 

Ülo Pikkovi kõiki soovitusi vaata siit!

Ülo Pikkov.
Ülo Pikkov. Foto: Erakogu

Filmitegija ja režissöör Ülo Pikkov soovitab väga mitmesugust kraami. Muu hulgas ka näiteks joonisilme: Rein Raamatu 1980. aastal loodud joonisfilm «Suur Tõll» on saanud tänaste Saaremaa sündmuste taustal täiesti uue dimensiooni – tegemist on animeeritud ettekuulutusega, kus Tõllu viimased sõnad on: «...äratage mind, küll siis tõusen ja rahvast aitan!» Juba mitmendat päeva juurdlen, kuidas see Tõll nüüd üles äratada... Ühesõnaga klassika kuubis, Lepo Sumera muusika ja Jüri Arraku kujundus.»

Mihkel Ilusa kõiki soovitusi vaata siit!

Mihkel Ilus
Mihkel Ilus Foto: Mihkel Masso

Kunstnik Mihkel Ilus tunnistab, et karantiin võib mõjuda ängistavalt. Sellepärast kulutab ta tekkinud olukorda rahulikult selleks, et mingeid asju üle vaadata ja ümber mõtestada. Ning soovitab igasuguse valehäbita inimestel vaadata taas oma vanu lemmikmultikaid.

Temal endal on nendeks South Park, Rick and Morty ja Adventure Time. (Priit Pärn saab ka mainitud.) Samal ajal annab ta ka paar väga head muusika- ning filmisoovitust.

 

Jim Ashilevi kõiki soovitusi vaata siit!

Jim Ashilevi
Jim Ashilevi Foto: ekvilibrist

Näitleja ja kirjanik Jim Ashilevi otsustas nimme vahelduseks mitte raamatutest rääkida ning nimetas oma soovtustes hoopiski hulganisti podcast'e. Aga ka mõningaid kurioosumeid:

«Ühtlasi ennustan, et Joe Exotic saab olema üks 2020ndate stiiliikoone.»

 

Kristi Kongi kõiki soovitusi vaata siit!

Kristi Kongi
Kristi Kongi Foto: Andres Teiss

Kunstnik Kristi Kongi soovituste seast leiab väga erinevaid ja mitmekülgseid asju. Muu hulgas võib kohata ka selliseid nimesid nagu Mati Unt ja Susan Sontag, Veronika Kivisilla, Gen Sekiguchi ning Jüri Reinvere. Väike katke:

«Praeguse ajaga võiks hästi haakuda ka Maurice Merleau-Ponty «Taju fenomenoloogia». Hea võimalus kogeda ning tunnetada end selle maailma sees. Mahukas teos, mis toob erinevaid käsitlusi ruumist meie ümber, aga ka ruumist meie sees.»

Maurice Merleau-Ponty, «Taju fenomenoloogia».
Maurice Merleau-Ponty, «Taju fenomenoloogia». Foto: Raamat

 

Carolina Pihelga kõiki soovitusi vaata siit!

Carolina Pihelgas
Carolina Pihelgas Foto: RUUDU RAHUMARU

Luuletaja ja ajakirja Värske Rõhk peatoimetaja Carolina Pihelgas soovitab muusikat, raamatuid ja väga huvitavaid filme: «Sergei Paradžanovi «Granaatõunte värv» (1969), sümbolitest kubisev poeetiline meistriteos. Selles filmis on stseene, mis jäävad vist alatiseks meelde. Näiteks see, kuidas poiss ronib kloostrikatusele, tarib endaga kaasa suuri pakse raamatuid, mida katusel kuivatada. Lehekülgede muusika, kui nad tuule käes laperdades kuivavad.»

 

Sveta Grigorjeva kõiki soovitusi vaata siit!

Sveta Grigorjeva
Sveta Grigorjeva Foto: Maria Obermeier

Luuletaja ja koreograaf Sveta Grigorjeva soovitab ilusat ja väljakutsuvat eksperimentaalset kino ja kunsti. Samas, mõnest valgest vanamehest ka siiski mööda ei saa: 

«Tavaliselt on september mul «valgete surnud jämedate meestega» tutvumise kuu. Aga praegune aeg on ideaalne lugemaks, nagu seda absoluutselt igal pool juba räägitud, eriti pakse raamatuid. Ise loen praegu Henry Jamesi «Daami porteed», enne seda aga lugesin ühte mu lemmikutest üldse – Louis-Ferdinand Céline´i «Surma järelmaksuga». Pärast Jamesi on plaanis Günter Grassi «Kammeljas». 20selt ei suutnud ma seda lugeda, äkki nüüd, kümnend hiljem, suudan hoomata seda teksti ta täies keerulises ilus (või koleduses).

Mõnusalt tihke on ka vägagi elusa autori Olle Lauli raamat «Kodutus». Ühe õige reformierakondlase pilgule on raamat justkui vegetatiivset ja prokrastineerivat elu viljelevast mehest, aga tegelikult on tegemist sügavalt filosoofilise teosega, mis justkui kutsub üles kuulatama oma sisemist «asotsiaali», kes ei jookse nn eduühiskonna järel ning tahaks tegeleda eelkõige rahuliku kulgemisega.

Teos on vaatamata peategelase kesksele zen'i taotlusele, nagu kõik Lauli raamatud, põneviku vääriline tour-de-force, sest ühiskonna enese skisofreenilisus ei lase meie kangelas(t)el rahus pingil istuda, vaadata päikesesse, tunda mõnu lihtsast ja lihtsalt olemasolemisest. Ma arvan, et see on üks väga mõnus raamat praeguseks ajaks.»

 

Taavi Eelmaa kõiki soovitusi vaata siit!

Taavi Eelmaa
Taavi Eelmaa Foto: Marianne Kõrver

Taavi Eelmaa soovitab väga eripalgelisi ja huvitavaid asju - alates filmidest ja sarjadest ning lõpetades ooperi ja koomiksitega.

Väljavõte: «Erootika on epideemiaaegadel alati päevakorda tõusnud, juba ajalooliselt ja siin pole midagi häbeneda – häda ja hirm teevad inimesed õrnaks ja igatsevaks, altiks suurtele tundmustele. Pöörasin isegi pilgu sensuaalse horror’i poole. Nautisin vaga Jonathan Glazeri filmi «Under the Skin», kus Scarlett Johansson kehastas naist kosmosest või teisest dimensioonist, kes läbi erootika otsis  teatavat laadi gnoosist. Näitlejanna oli imekaunis ja erootikastseenid alkeemilis-müstilised. Väga huvitav käsitlus Narkissose müüdist.»

Warren Ellise ja Darick Robertsoni kultuskoomiksi "Transmetropolitan" esimene osa.
Warren Ellise ja Darick Robertsoni kultuskoomiksi "Transmetropolitan" esimene osa. Foto: Raamat

 Heidy Purga kõiki soovitusi vaata siit!

Heidy Purga 
Heidy Purga Foto: Liis Treimann

DJ, raadioajakirjanik ja poliitik Heidy Purga soovitab häid raamatuid ja muusikat: 

«Kuigi mu vinüülimängija ei hüüa enam viimasel ajal nii tihti kui varem, on siiski sealt kostuv parim hüüe tulnud John Coltrane’i albumilt «Blue train» (1958 Blue Note). Hingan seda albumit, mitte ei kuula ja nii on see kestnud juba mõnda aega.» 

Ene-Liis Semperi kõiki soovitusi vaata siit!

Ene-Liis Semper
Ene-Liis Semper Foto: Hele-Mai Alamaa

Lavastaja ja kunstniku Ene-Liis Semperi soovitused on tõesti mitmekesised. Siin võib lugeja kohata kõike, alates Patrick Süskindi romaanist «Parfüüm» kuni Hasso Krulli eeposeni «Meeter ja Demeeter». 

Pisitasa jõuab lugeja läbi Roald Dahli, Lev Rubinsteini ja Damien Hirsti veidrate teoste ka millegi sellise juurde, millele ta võib-olla ise ei oskagi esimese hooga nime anda.

Vahepeal käivad Semperi soovitusi kummitamas ka tunnustatud filmimehed Alejandro González Iñárritu ning äsja Oscari võitnud Bong Joon Ho.

Nii mõnedki tema kultuurisoovitustest on ka täiesti üldkättesaadavad. Aga mõne nimel tuleb vaeva näha.

 

 

 

 

 Maarja Kangro kõiki soovitusi vaata siit!

Maarja Kangro
Maarja Kangro Foto: Erakogu

Ka luuletaja ja prosaist Maarja Kangro tuli soovitamiste seltskondliku mänguga kaasa. Oma kultuurisoovitustes ühendab ta väga mõnusalt «kõrge» ja «madala» – siit leiab lugeja näiteks nii head räppi kui ka ooperit, intensiivset «Breaking Bad'i» kui ka Alice Munro peent psühholoogilist proosat. 

Veelgi enam, lõviosa Kangro soovitusi pärinevad solidaarsuse mõttes Itaaliast, mis on koroonaviiruse käes peaaegu kõige rohkem kannatada saanud.

Renate Keerdi kõiki soovitusi vaata siit!

Renate Keerd.
Renate Keerd. Foto: Gabriela Liivamägi

Lavastaja Renate Keerd soovitab inimestel kultuuritarbimisega rahulikult võtta ning pigem kasutada karantiini selleks, et endale väike restart teha.

Samas on seesama karantiini aeg ka hea aeg lugeda luulet ning vaadata sarju. Näiteks Pentti Saarikoski lugemist ei ole kunagi liiga palju. Või miks mitte vaadata dokumentaalfilmi Margaret Atwoodist? Või hoopiski Ricky Gervaisi sarju?

Pentti Saarikoski "Luuletused"
Pentti Saarikoski "Luuletused" Foto: Raamat

 Hasso Krulli kõiki soovitusi vaata siit!

Hasso Krull.
Hasso Krull. Foto: Mihkel Maripuu

Legendaarne luuletaja, tõlkija, filosoof ja esseist Hasso Krull soovitab lugejale ennekõike väga palju head muusikat. Aga ka teisi nähtusi. Ka raamatuid. Ja kunsti. Ja värve.

 

Aare Pilve kõiki soovitusi vaata siit!

Aare Pilv
Aare Pilv Foto: Jaak Kikas

Luuletaja Aare Pilv soovitab muu hulgas lugeda vendi Strugatskeid, vaadata head mustkunsti, jagab soovitusi hea räpi ning luuleklassikute osas – Puškinist Tõnis Viluni.

«Hiljuti ilmunud Eesti räpptekstide kogumikvinüül pani mind uuesti avastama Eesti hiphoppi, millest olin mõnda aega juba võõrdunud. Leidsin uued lemmikud: mahe Sammalhabe, Eesti naisräpparite harvu ridu mõjuvalt täiendav Manna, terroristlik grime'i-mees Grinks

 

 Lisette Kampuse kõiki soovitusi vaata siit!

Lisette Kampus.
Lisette Kampus. Foto: Erakogu

Kultuurivaatleja Lisette Kampus soovitab karantiini ajal head muusikat, filme ja sarju. 

Ühtlasi käib ta välja mitu huvitavat ajaloolist intervjuud – nii Susan Sontagi, Katherine Hepburni kui ka Marina Abramovićiga. Nende nägemine ja kuulamine võiks kõigile inimestele huvi pakkuda ning võimaldab ka praegust karantiiniolukorda ehk mõnest uuest nurgast mõtestada.

 Märt Matis Lille kõiki soovitusi vaata siit!

Märt-Matis Lill.
Märt-Matis Lill. Foto: Tairo Lutter

Helilooja Märt-Matis Lill võttis oma soovitusi väga tõsiselt: neid on üle 10 000 tähemärgi jagu. Väikene väljavõte neist: 

«Filmi vallas tulevad meelde kolm ängistavale karantiiniolukorrale vägagi sarnast meeleseisundit loonud meistriteost – ühelt poolt klaustrofoobsed Stanley Kubricku «The Shining», Martin Scorsese «Shutter Island», ning Lars von Trieri maailmalõpuootusest ning Wagneri igatsuslikust muusikast pakatav rabavalt omanäoline seisundifilm «Melanhoolia».»

 Maria Arusoo kõiki soovitusi vaata siit!

Kaasaegse Kunsti Eesti Keskuse direktor Maria Arusoo.
Kaasaegse Kunsti Eesti Keskuse direktor Maria Arusoo. Foto: Marco Krunic

Kaasaegse Kunsti Eesti Keskuse juhataja Maria Arusoo soovitused ulatuvad nii kunsti-, filmi-, kui ka kirjandusvaldkonda...

«Üldse tasuks praegu toetada kohalikke väikekirjastajaid nagu ParanoiaLugemikPuändi raamatupood ja kunstiinstitutsioonid, kes raamatuid välja annavad. Palju harivat lugemist ja saab väikest viisi õla alla panna nende ellujäämisele. Karantiini ajal võiks mõelda ka selle peale, kuidas see süsteem totaalselt peale viiruse lõppu kokku ei kukuks, seega, kus ja kuidas saaks millegagi aidata...

Lisaks on ka inglise kirjastus Verso pannud oma kodulehele lugemiseks huvitava valiku karantiiniaegseid tasuta e-raamatuid: https://www.versobooks.com/blogs »

 

 

 Asko Künnapi kõiki soovitusi vaata siit!

Asko Künnap.
Asko Künnap. Foto: JAANUS LENSMENT/POSTIMEES/

Disainer ja luuletaja Asko Künnap soovitab igasugu kraami: alates headest romaanidest ja luuletustest kuni arvutimängude ja matemaatilise kunstnini:

«Kui muuseumitesse ei lubata, siis on kunsti selleks puhuks ka kaanetatud: vana hea Ida-Saksa sari «Welt Der Kunst» või uuemal ajal soetatud Tacheni taskukohased vms väljaanded: nimesid palju, aga üks kordub mitmel seljal: Escher. Tema geomeetrilist, matemaatilist graafikat leiab päris palju ka veebist ja linkide kaudu, kasvõi Flickr põrkes, satub uute nimede peale. Üks võimsamaid leide on Venetsueela kunstnik Rafael Araujo. Tasub lihtsalt nime googeldada, valida algatuseks pildid. Ja võtta aega vaatamiseks. Sest Rafael on võtnud aega nende konstrueerimiseks ja joonistamiseks. Võimas!»

"Morpho-sequence"
"Morpho-sequence" Foto: Rafael Araujo

 Harry Liivranna kõiki soovitusi vaata siit!

Kunstiteadlane Harry Liivrand.
Kunstiteadlane Harry Liivrand. Foto: Mark Kovalenko

Kunstiteadlane Harry Liivrand virtuaalnäitusi, romaane, klassikalisi näidendeid kui ka oopereid.

«Haigusi on ilukirjanduses palju käsitletud, ja üldjuhul on need sünged teosed, mis tuju ei tõsta. Ent erandeid siiski leidub ning üks vaimukaimaid on minu teada Moliere`i komöödia «Ebahaige». Lugege seda perekondlikus ringis, kahe inimese puhul kasvõi dialoogipartneritena, ning lõbus õhtu on garanteeritud.»

Moliere näidendid "Misantroop" ja "Ebahaige"
Moliere näidendid "Misantroop" ja "Ebahaige" Foto: Raamat

 Puändi kõiki soovitusi vaata siit!

Triinu Kööba ja Elisa-Johanna Liiv
Triinu Kööba ja Elisa-Johanna Liiv Foto: Tõnu Tunnel/Puänt

Elisa-Johanna Liiv ning Triinu Kööba, iseseisva väikese raamatupoe Puänt asutajad, annavad mõlemad oma kultuurisoovitusi, mis ei piirdu ainult raamatutega.

Kaks ühes!

Indrek Koff "Uitmõttepäevik. Võimalus jääb"
Indrek Koff "Uitmõttepäevik. Võimalus jääb" Foto: Raamat

 Peeter Jalaka kõiki soovitusi vaata siit!

Peeter Jalakas FOTO:
Peeter Jalakas FOTO: Foto: Mihkel Maripuu

Teatrilavastaja Peeter Jalakas jaotab oma soovitused ära ajaliselt: midagi hommikuks, midagi päevaks, õhtuks ja hiliseks ööks.

«Alustame hommikust. Siis on inimene tegus ja tragi ning tahab vastuseid: «Mis meist saab?», «Kas see on maailmalõpp»? Jne.»

Kaupo Vipp "Globaalpohmelus"
Kaupo Vipp "Globaalpohmelus" Foto: Raamat

 Marek Tamme kõiki soovitusi vaata siit!

27.12.2016. Tallinn. Marek Tamm. Raamaturiiul
27.12.2016. Tallinn. Marek Tamm. Raamaturiiul Foto: EERO VABAMÄGI

Ajaloolane Marek Tamm soovitab põnevaid raamatuid, seriaale ja filme. Ning ka muusikat:

«Kõledavõitu lumesegune aeg paneb kuulama Aafrika mandri muusikat. Minu kauaaegne nõrkus on Mali muusika. Praegu soovitan solidaarsusest kuulata eriti Rokia Traoré muusikat, sest see Mali tänapäeva säravamaid naismuusikuid on parasjagu Prantsusmaal kohtu all, süüdistatuna oma lapse päästmises vägivaldse abikaasa käest. Ühes Pariisi äärelinna vanglas on ta keset viirusekriisi väljakuulutanud näljastreigi. Tema kuuest albumist on minu lemmikud «Tchamantché» (2008) ja «Beautiful Africa» (2013). Kuid Malil on hiilgavaid muusikuid rohkem kui siin üles jõuab lugeda: Ali Farka Touré, Afel Bocoum, Vieux Farka Touré, Salif Keita, Sidiki Diabaté, Toumani Diabaté, Amadou ja Mariam, Oumou Sangare, Tinariwe jne.»

 Keiti Vilmsi kõiki soovitusi vaata siit!

Keiti Vilms.
Keiti Vilms. Foto: Rasmus Jurkatam

Kalamburist Keiti Vilmsi soovitused on jagunevad kenasti modernismi klassikute, headest komöödiate ning kvaliteetses ulme vahel. Kokku väga eripalgeline kraam:

«Ajal, mil kirjandusmuuseum kutsub üles eriolukorra päevikut pidama, on sobiv lugeda ka teiste päevaraamatu pidajate märkmeid. Minul on siin riiulis kohe võtta näiteks Karl Ristikivi, Johannes Aaviku, Elo Tuglase, Oskar Lutsu, Vaino Vahingu ja miks mitte ka Franz Kafka päevaraamatud. Karantiinis kipub päevade lugemine sassi minema, aga päevaraamatutes on päevad enamasti ilusasti järgnevatena kirjas, selleski mõttes on hea nendega sammu pidada.»

 

 Peeter Lauritsa kõiki soovitusi vaata siit!

Kunstnik Peeter Laurits
Kunstnik Peeter Laurits Foto: jaan tootsen

Kunstnik Peeter Lauritsa soovitused on põnevad, avangardsed ja salapärased: «Ma tean inimesi, kes ei suuda lugeda ilma piltideta raamatuid. Neile ma soovitaks Voynichi käsikirja. See on antikvaaride seas tuntud ühe kõige mõistatuslikuma keskaegse raamatuna. Esimene osa on külluslikult, aga kohmakalt illustreeritud taimede määraja, ainult, et selliseid taimi meie planeedil ei kasva.»

Ning ühtlasi: «Kui tahta tõelist antoloogiat avangardi radikaalide loomingust, siis selleks on Ubuweb. See asutati natuke varem, 1996, ning hakkas koguma originaalteoste salvestusi visuaalsest luulest kuni elektroonilise muusikani, Antonin Artaud’st Karlheinz Stockhausenini. Põhimõtteliselt on see ammendamatu paabeli raamatukogu (jajaa, Borgese materjale on samuti küllaga), ainuüksi filme ja videosid on seal üle 2500.»

Jorge Luis Borges hotellis, Pariisis, aastal 1968. Avalik domeen.
Jorge Luis Borges hotellis, Pariisis, aastal 1968. Avalik domeen. Foto: José María «Pepe» Fernández

 Rein Raua kõiki soovitusi vaata siit!

Kirjanik ja kultuuriteoreetik Rein Raud.
Kirjanik ja kultuuriteoreetik Rein Raud. Foto: Kaido Vainomaa

Kirjanik ja kultuuriteoreetik Rein Raud mõtleb suurelt: «Eks on päris paljudel meist raamaturiiulil mõni paks raamat ootamas aega, kui on see võimalik rahulikult kätte võtta. See aeg on nüüd käes. On aeg võtta kätte see teos, mida olete pidevalt edasi lükanud, olgu see siis Marcel Prousti «Kadunud aega otsimas» või George R.R. Martini «Jää ja tule laul». Ise kiikan riiulis Flauberti romaani «Bouvard ja Pécuchet». NB! Thomas Manni «Võlumäest» võiks selles sisalduva ereda kopsu-horrori tõttu ka eemale hoida, aga kui satute olema viirusedüstoopiate harrastaja, siis laske muidugi käia.»

George R.R. Martin
George R.R. Martin Foto: Fox Life

 Jan Kausi kõiki soovitusi vaata siit!

Jan Kaus ja raamatud.
Jan Kaus ja raamatud. Foto: Külli Kaus

Kirjaniku Jan Kausi mõtted ja soovitused moodustavad karantiini ajal taevatähtede, müstika, modernismi ja ulmekirjanduse vahelisi konstellatsioone: «Eriolukorra kehtestudes käisin raamatupoes ja ostsin endale mõned maiuspalad. Lugesin kõigepealt läbi Don DeLillo romaani «Null K» (tlk Kersti Unt), mis oma düstoopilise alatooniga sobib praegusesse ilmaseisu päris hästi. Aga kummaline, et ajastu kõrval annab «Null K-s» tooni ka ajatu: DeLillo minajutustaja mõtiskleb päris palju lõpmatusest ja lõplikkusest.»

Don DeLillo "Null K"
Don DeLillo "Null K" Foto: Raamat
Kommentaarid
Copy
Tagasi üles